Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Gołaszewo. Koszyki z jadłem poświęcone

Od kilkudziesięciu lat w Gołaszewie gm. Kowal  kultywowany jest obrzęd święcenia pokarmów.  Kiedyś z święconką mieszkańcy Gołaszewa i okolicznych miejscowości udawali się pieszo, a co bogatsi bryczkami, furmankami, a nawet rowerem do swojego kościoła oddalonego o 5 km w Kowalu.

Jednak odkąd pobudowano świetlicę Ochotniczej Straży Pożarnej ksiądz przyjeżdża do Gołaszewa i nie tylko do nas, bo z uwagi na to, że parafia swoim zasięgiem obejmuje duży teren, ksiądz odwiedza wyznaczone miejsca w innych wioskach i święci pokarm. Jest to duże udogodnienie dla parafian, zwłaszcza dla gospodyń, które w tym czasie mogą spokojnie zająć się przygotowaniem potraw wielkanocnych.
Do świetlicy strażackiej ze święconkami licznie przybyli mieszkańcy Gołaszewa, Nakonowa, Przydatków Gołaszewskich, Woli Nakonowskiej oraz Grabówki, w sumie doliczono się 98 święconek. Koszyczki ze święconką poświęcił proboszcz kowalskiej parafii ks. dr Piotr Głowacki.

Orzęd święcenia pokarmów został rozpowszechniony na dobre w VIII wieku. Jednak w Polsce ten zwyczaj przyjął się dopiero w XIV wieku. Początkowo święcono tylko baranka, później także inne pokarmy mięsne, jaja, ser, ryby, chleb, ciasto oraz przyprawy i zioła. Koszyczek ze święconką jest ustawiany w domu na honorowym miejscu, aby w Niedzielę Wielkanocną po mszy rezurekcyjnej spożyć świąteczne śniadanie. W każdej chrześcijańskiej rodzinie, śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od dzielenia poświęconym jajkiem z jednoczesnym wypowiadaniem sobie życzeń, które jest w swej formie i symbolice podobne do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem.

W dzisiejszych czasach koszyczki i ich dekoracja, to tradycja przeplatająca się z nowoczesnością. Koszyczki były wyłożone pięknymi serwetkami z motywami wielkanocnymi i koronkami. Na zewnątrz przystrojone gałązkami bukszpanu, baziami i kolorowymi piórami. Wśród dekoracji nie brakowało małych kurczaczków, zajączków czy baranków. Jak tradycja nakazuje, do przystrojonego koszyczka wkładany jest baranek - symbol zmartwychwstania Chrystusa i odkupienia wszystkich grzechów, malowane jajka, czyli kolorowe pisanki i kraszanki – to symbol życia, ale także zwycięstwa życia nad śmiercią, chleb – symbol pomyślności i dobrobytu, babeczki – symbol zapewniający dostatek przez cały rok oraz dążenie do doskonałości, sól, która mam moc przetrwania i oczyszczenia, a także odstraszania sił zła, chrzan – symbol siły ludzkiej, wędliny zaś symbol płodności i dostatku w rodzinie.

Korzystając z okazji ksiądz proboszcz Piotr Głowacki w imieniu własnym i wikariuszy z parafii pw. św. Urszuli w Kowalu złożył wszystkim obecnym w strażackiej świetlicy oraz ich najbliższym z serca płynące życzenia – „…Niech radosne Alleluja będzie dla Was ostoją miłości i wiary. Niech pogoda ducha towarzyszy Wam w trudzie każdego dnia, życzę ciepłych i udanych świąt w gronie rodziny...”. Przyłączając się do życzeń księdza proboszcza również pragnę złożyć wszystkim naszym mieszkańcom i czytelnikom życzenia świąteczne - zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt, radosnych spotkań przy świątecznym stole, smacznego jajka, tradycyjnie mokrego, ale ciepłego śmigusa dyngusa oraz mnóstwo wiosennego optymizmu.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video