Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Dwie szkoły w Brzeziu do likwidacji

Rada Powiatu we Włocławku podczas  trzeciej sesji podjęła  dwie  uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum  wchodzących  w skład Zespołu Szkół Specjalnych  w Brzeziu mającego swoją siedzibę w dawnym pałacu Kronenbergów.

Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, do którego uczęszczają wychowankowie Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej zostanie zlikwidowany. Decyzja o likwidacji  szkół: podstawowej i gimnazjum podyktowana jest względami ekonomicznymi.  Wszyscy uczniowie będą mogli kontynuować naukę w Szkole Podstawowej w Brzeziu, a gimnazjaliści w gimnazjum we Wieńcu.

- Obecnie mamy,  łącznie w podstawówce i gimnazjum około 20 uczniów – mówi dyrektor  Barbara Kuklak. – Maksymalnie możemy przyjąć  25 uczniów, bo tyle wychowanków może przyjąć Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo Wychowawcza. Zamiar likwidacji związany jest z nie tylko z wysokim kosztem utrzymania pałacu. Budynek ten nie spełnia standardów jakie obowiązują placówkę.  Troje nauczycieli ze szkoły musi znaleźć  nową pracę. Natomiast, ja zanim zostałam dyrektorem zespołu szkół  pracowałam jako wychowawca  w Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Brzeziu, więc mam drogę powrotu do placówki.

- Dawny pałac  Kronenbergów wystawiony zostanie na sprzedaż – mówi Tomasz Chymkowski, członek zarządu powiatu. - Utrzymanie zespołu pałacowo-parkowego  generuje wysokie koszty utrzymania. Mamy zamiar wyprowadzić z pałacu także Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą.  Dla jej potrzeb pobudowany zostanie nowy obiekt, który będzie mieścił się na działce obok internatu.  

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W BRZEZIU (zabudowania i park) wpisany jest do rejestru zabytków
pod nr 246/A jako dobro kultury (Decyzja KL.- 5340/29/87). Do  zespołu wchodzą: pałac murowany z 1873 r.; oficyna murowana tzw. Wilsonówka z XIX w.; oficyna murowana z XIX w.; stróżówka z bramą murowaną z 1873 r.; park krajobrazowy z 1898 r.
Pałac – jest budynkiem murowanym, piętrowym z częściowo mieszkalnym poddaszem i dwupiętrowym skrzydłem poprzecznym od zachodu. Wybudowany został w 1873 r. według projektu architekta Artura Goebla. Budowla, utrzymana jest w duchu późnego renesansu francuskiego. Usytuowana została w centrum parku. Pałac posiada okrągłą czterokondygnacyjną wieżę w południowo - wschodnim narożu.   Zewnątrz obłożony jest czerwoną licówką. Wysoki dwuspadowy dach pokryty jest dachówką ceramiczną.
We wnętrzu pałacu, w jego części reprezentacyjnej zachował się bogaty wystrój sztukatorski i snycerski o eklektycznej ornamentyce.

Zdjęcia z sesji rady Powiatu

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video