Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Kujawskie wesele w Choceniu

Na kujawskie wesele do  Choceńskiego Centrum Kultury przybyły tłumy. Zespół folklorystyczny „Śmiłowiónki”  przedstawił  pełen humoru spektakl  pt. „Oczepiny na Kujawach”.

Mieszkańcy gminy Choceń długo oczekiwali na widowisko, które głośnym echem  odbiło się na sejmiku teatrów wiejskich w Kaczorach w powiecie pilskim i zawędrowało na sam szczyt, na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, odbywający się od w połowie października w Tarnogrodzie. Stamtąd zespół folklorystyczny „Śmiłowiónki” przywiózł nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego oraz wyróżnienie za śpiew i taniec.

"Śmiłowiónki" są chyba najmłodszym, pod względem stażu zespołem folklorystycznym w powiecie włocławskim. Zespół powstał w 2010 roku i tworzyła go grupa ośmiorga uzdolnionych wokalnie mieszkańców Śmiłowic i okolicy.
Wtedy Danuta Kaczmarek, założycielka i kierownik artystyczny zespołu, a także autorka większości tekstów mówiła, że marzy o tym, aby do zespołu wstępowali młodzi utalentowani ludzie, bowiem najmłodszy członek zespoły miał  40 lat, najstarszy ponad 80. Jednak wiek ich nie ograniczał, z wielkim zapałem przystąpili do pracy.
Wspierali ich strażacy ochotnicy ze Śmiłowic, a także wójt Roman Nowakowski, który  patrzył na nich przyjaznym okiem i pomagał finansowo, co pozwalało najpierw kupić kolorowe chusty, a później ludowe stroje kujawskie.

- Pokazanie dawnego obrzędu weselnego było przywołaniem lat dzieciństwa – mówi Danuta Kaczmarek, autorka  tekstów – Przypomniałam sobie piosenki, które słyszałam na autentycznych weselach, na które zabierali mnie rodzice. Widowisko nasze, jest zachowaniem od zapomnienia dawnych kujawskich obyczajów, a także gwary kujawskiej.

Po czterech latach występowania na okolicznościowych piknikach i dożynkach zespół poszerzył swój skład osobowy, przybyli młodsi członkowie, dołączyła do nich również kapela.  Później był udział w różnych konkursach, na których zdobywali  nagrody. Rok 2014 okazał się dla „Śmiłowiónek”  najbardziej pracowity, a jednocześnie pełen wrażeń i  cennych nagród  za spektakl  pt. „Oczepiny na Kujawach”.  Nie pierwszy raz okazało się, że praca, w którą wkłada się serce została doceniona przez innych.

Jednak, jak mówią członkowie zespołu wystąpienie przed własną publicznością  wywołało największą tremę, bo przecież  rodzina i znajomymi  to wnikliwi obserwatorzy. W tradycyjnej społeczności wiejskiej obrzęd weselny był ważny, uczestniczyła w nim cała wieś. Inscenizacja uczty weselnej z kulminacyjnym momentem oczepin spodobała, zebrali burzę oklasków i kwiaty.  Wystąpili:  Marta Błaszczyk i Ariel Malinowski  (para młoda),  Danuta Kaczmarek – starsza swacha, Włodzimierz Stokfisz – drużba, Danuta Nowicka i Włodzimierz Kieszkowski (rodzice panny młodej), Zenona Antczak i  Mirosław Kasiorkiewicz – rodzic pana młodego, Stanisław Świątecki – smakosz ze strony panny młodej, Edwina Światecka – żona smakosza, Sabina Kmieć – Maciejowa, Jan Celmer – Jasiek, oraz goście weselni: Maria Herman, Jadwiga Lewandowska, Bartek Satława, Bożena Biegniewska.

Jak przystało na dobre kujawskie wesele, nie zabrakło ludowej muzyki. Kierownikiem muzycznym zespołu Miłosz Kierzkowski. W kapeli grali: Paulina Śmiałek i Michał Stokfisz - klarnet, Małgorzata Zielińska – skrzypce, Michał Bagiński - kontrabas, Adam Przybylski  - bęben, Miłosz Kierzkowski - akordeon.

Kujawskie wesele w Choceniu

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video