Dwór Orpiszewskich w Kłóbce wspaniały, jak za dawnych lat
Zakończyła się odbudowa zabytkowego dworu Orpiszewskich w Kłóbce, w gminie Lubien Kujawski. Szlachecka rezydencja niebawem otworzy swoje podwoje dla turystów. W dworze, który jest własnością Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można będzie przyjrzeć się bogatej tradycji szlachty polskiej.
Położony w otoczeniu zabytkowego parku krajobrazowego dwór w Kłóbce był co najmniej trzecią rezydencją ulokowaną w tym miejscu i został wzniesiony ok. 1850 r. przez Lucjana Orpiszewskiego. W latach 1882-1884 z inicjatywy i środków Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej do parterowego dworu zostało dobudowane poprzecznie skrzydło o cechach pałacowych.
W Polsce powojennej dwór miał różnych mieszkańców i właścicieli. Całkowicie opuszczony od 1988 roku ulegał dewastacji, aż popadł w ruinę. W 2010 r. włocławskie muzeum rozpoczęło proces rozbudowy parku etnograficznego w Kłóbce zakupując z środków województwa kujawsko-pomorskiego zespół dworsko-parkowy o pow. 7,5 ha. W 2012 r. przystąpiono do odbudowy dworu. Odtwarzając pierwotną formę dworu przywrócono krajobrazowi kulturowemu jego utracony element.
W Kłóbce opisywanej w literaturze XIX w. jako „Perła Kujaw” powstał unikalny kompleks dawnej wsi kujawskiej obejmujący zabytkowy kościół i założenie dworsko-parkowe oraz zrekonstruowaną wieś skansenowską.
Więcej w listopadowym wydaniu gazety „Tu i Teraz”
(jp)
Dwór Orpiszewskich w Kłóbce wspaniały, jak za dawnych lat