Kowalanie w Krakowie. Sesja Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu. Później zdjęcie z aktorami
W Krakowskim Klubie Garnizonowym 6. Brygady Powietrznodesantowej 12 września 2014r odbyła się sesja wyjazdowa Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.
Kraków to niezwykłe i szczególne miejsce na mapie historii Polski. Nie przypadkowo zostało wybrane na miejsce uroczystej sesji wyjazdowej Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. To dawna stolica Polski i miasto koronacyjne Królów Polski. Program spotkania przewidywał nie tylko przedstawienie sprawozdań z działalności statutowej, finansowej i organizacyjnej, a przede wszystkim była to okazja do uhonorowania dwóch wielce zasłużonych członków stowarzyszenia najwyższymi odznaczeniami, jakim jest Medal Króla Kazimierza Wielkiego przyznanego przez Kapitułę SKKW.
Uroczystego otwarcia zebrania dokonał dr Zdzisław Jan Zasada – sekretarz stowarzyszenia wraz z wiceprezesem Janem Klamczyńskim - wójtem Gminy Szydłów, która jest członkiem SKKW. W pierwszych słowach dr Zdzisław Zasada przeprosił za usprawiedliwioną nieobecność prezesa stowarzyszenia Eugeniusza Gołembiewskiego, którego zatrzymały w Kowalu obowiązki służbowe. Następnie dokonał imiennego powitania przybył członków oraz gości w osobach: prof. dr hab. Jerzy Lesław Wyrozumski – członek honorowy SKKW, historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w dziejach średniowiecza, były pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności, członek zarządu Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki. Członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, prof. dr hab. Antoni Barciak – Kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii, pełnomocnik rektora do spraw Archiwum Uniwersytetu Śląskiego, członek Kapituły Medalu KKW, dr nauk medycznych Małgorzata Palka – z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr Sławomir Brodziński - dyrektor Kancelarii Sejmiku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Przewodniczący Rady Miasta w Będzinie, pułkownik dyplomowany Eugeniusz Orzechowski – Komendant 3. Regionalnej Bazy Logistycznej WP w Krakowie, pułkownik Dariusz Pluta – dowódca 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej WP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wraz z małżonką. Królewskie miasto Kowal reprezentowała liczna grupa członków SKKW w osobach: mgr inż. Wojciech Rudziński – przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Andrzej Lewandowski – sekretarz KR, mgr Wojciech Nawrocki – członek Kolegium Redakcyjnego „Zapiski Kazimierzowskie” oraz członkowie zwykli: Anna Marcinkowska, Grażyna Snopkowska, Wacław Duniec z małżonką oraz Stefania Lazar z Będzina.
Moment uroczystego wręczenia medalu poprzedziło wygłoszenie stosownej na tę okazję laudacji przez dr Zdzisława J. Zasadę – sekretarza generalnego SKKW, który powiedział m. in.: […] Pan profesor doktor habilitowany Jerzy Lesław Wyrozumski, Członek Honorowy Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego, jest wybitnym polskim uczonym, humanistą i wychowawcą młodzieży akademickiej o ugruntowanej w kraju oraz za granicą renomie.
Jest intelektualistą o wszechstronnych zainteresowaniach, którego cechuje wielka miłość do źródeł i mistrzowski warsztat naukowy. Autor kilkuset prac naukowych dotyczących średniowiecza. Całą swoją karierę zawodową związał z najstarszą polską uczelnią, Uniwersytetem Jagiellońskim. Był wielokrotnie odznaczany i nagradzany przez najwyższe władze państwowe oraz instytucje krajowe i zagraniczne, w tym trzykrotnie otrzymał doktorat honorowy uniwersytetów w Miszkolcu, Pécsu i Bydgoszczy. Pan Profesor jest także członkiem wielu znakomitych towarzystw i instytucji kulturalnych oraz naukowych, piastując przy tym wiele zaszczytnych funkcji. Z ogromnym zaangażowaniem włączył się w dzieło odbudowy Polskiej Akademii Umiejętności i tej zasłużonej dla nauki oraz kultury instytucji poświęca wiele lat życia, pełniąc nieprzerwanie od 1994 r. funkcję jej sekretarza generalnego. Jest także m. in. prezesem Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, członkiem siedmiu międzywydziałowych i interdyscyplinarnych Komisji Polskiej Akademii Umiejętności, był kierownikiem Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz członkiem Centralnej Komisji do Spraw Tytułów
i Stopni Naukowych. Znaczna część wysiłku badawczego Profesora Jerzego Wyrozumskiego była poświęcona tematyce związanej z przemianami w Europie Środkowej w XIV w., co zaowocowało wieloma publikacjami, wśród których znajduje się także – i to na poczesnym miejscu – biografia króla Kazimierza Wielkiego. Ten naukowy dorobek budzi powszechny podziw i szacunek, stanowiąc przy tym trudny do przecenienia wkład w pomnażanie naszej wiedzy o epoce Kazimierzowskiej. Profesor Wyrozumski jest gorącym orędownikiem popularyzacji wiedzy odnoszącej się do działalności króla Kazimierza Wielkiego. Ponadto zawsze chętnie i aktywnie popierał różne inicjatywy związane z upamiętnieniem tej wyjątkowej w dziejach kraju postaci, że wymienimy tutaj tylko zakończone powodzeniem starania o budowę pomników króla Kazimierza w Bydgoszczy i Kowalu.
Z tego też powodu, Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego, jest dumne z przynależności do naszej organizacji, tak znakomitego i uznanego historyka, który w swoim dorobku naukowym ukochał osobę ostatniego Piasta na polskim tronie – Kazimierza Wielkiego. Zważywszy na zasługi jakie Profesor wniósł i wnosi w dzieło badań naukowych związanych z Kazimierzem Wielkim oraz na rzecz propagowania celów Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, Zarządu SKKW potwierdzony decyzją Kapituły Odznaczeń Króla Kazimierza Wielkiego w dniu 2 maja 2014 roku nadał Jerzemu Lesławowi Wyrozumskiemu ZŁOTY MEDAL KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO […].
Uroczystego wręczenia Medalu i dyplomu dokonał przewodniczący Kapituły prof. Antoni Barciak w asyście wiceprezesa SKKW Jana Klamczyńskiego i dr Zdzisława Zasady.
Laureat Złotego Medalu nie krył wzruszenia, dziękując za wyróżnienie powiedział […] nie czuje się aż tak zasłużony, nie mogę się też podszywać pod zasługi Króla Kazimierza Wielkiego, pozostaje tylko szczególna życzliwość i łaskawość Kapituły, za którą serdecznie dziękuję[…].
Miłą niespodziankę sprawił list gratulacyjny od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego przesłany na ręce zacnego profesora z treścią: […] Wielce Szanowny Panie Profesorze! Proszę o przyjęcie moich serdecznych gratulacji z okazji wręczenia Panu Profesorowi Złotego Medalu Króla Kazimierza Wielkiego. Przyznanie tego zaszczytnego odznaczenia Panu Profesorowi – autorowi książki biograficznej przybliżającej postać ostatniego Piasta na tronie polskim - wydaje się być wyjątkowo trafnym wyborem. To dowód szacunku i uznania dla Pana wybitnego dorobku naukowego oraz imponującej wiedzy historycznej. W imieniu swoim oraz krakowian jeszcze raz serdecznie gratuluje i składam Panu Profesorowi życzenia, aby kolejna lata przynosiły realizację wszelkich planów i zamierzeń. Niechaj upływają one w zdrowiu oraz zadowoleniu, zawsze wśród bliskich i życzliwych ludzi […].
Drugim zasłużonym członkiem dla SKKW, który został uhonorowany Medalem Króla Kazimierza Wielkiego był Sławomir Brodziński, na co dzień dyrektor Kancelarii Sejmiku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Przewodniczący Rady Miasta w Będzinie. Z tej okazji okolicznościową laudację wygłosił dr Zdzisław Jan Zasada, w której podkreślił szczególne osiągnięcia związane z krzewieniem dorobku króla Kazimierza Wielkiego […]Pan mgr Sławomir Brodziński, członek Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego oraz członek Kapituły Odznaczeń Króla Kazimierza Wielkiego, z zawodu jest politologiem i dziennikarzem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracuję w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach, gdzie jest dyrektorem Kancelarii Sejmiku Województwa. Od 1994 r. jest radnym Rady Miejskiej Będzina i jej przewodniczącym. W procesie modernizacji i rozwoju organizmu miejskiego jest zdecydowanym zwolennikiem konsekwentnej realizacji uchwalonej przez Radę Miejską w Będzinie w czerwcu 1999 r. „Strategii Rozwoju Miasta Będzina”. Jest także członkiem organizacji społecznych o charakterze lokalnym
i ogólnopolskim: Towarzystwa Przyjaciół Będzina (od 1999 r., m.in. drugą kadencję członek Zarządu), Stowarzyszenia Dzieciom Będzina (od 2006 r.), Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska (od 2008 r.), Stowarzyszenia „Ratujmy Kościół na Górce” (od 2008 r., członek założyciel). Sławomir Brodziński od chwili wstąpienia, w 2009 r., do Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego jest jego aktywnym członkiem. W środowisku Będzina oraz województwa śląskiego był realizatorem kilkunastu przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem dorobku króla Kazimierza Wielkiego, do których zaliczamy zorganizowanie konferencji naukowych, tematycznych odczytów, nawiązanie współpracy ze szkołami i Hufcem ZHP oraz innymi organizacjami, których ideą jest dokumentowanie bogatej historii Będzina. Nie bez znaczenia były wielorakie przedsięwzięcia, w których podejmował działania mające na celu budowanie tożsamości związanej z ideą „małej ojczyzny”, szeroko rozpropagowanej wśród dzieci i młodzieży Będzina i jego okolic. Jego działalność w środowisku Będzina i okolic spowodowała, że do SKKW wstąpiło pięciu nowych członków, którzy reprezentując SKKW podejmują liczne przedsięwzięcia związane z popularyzacją osoby króla Kazimierza Wielkiego w Będzinie. Za długoletnią i owocną działalność na rzecz społeczeństwa został wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami państwowym i resortowymi. Zważywszy na jego zaangażowanie, na rzecz propagowania dorobku, oraz upamiętniania dziejów związanych z królem Kazimierzem Wielkim w królewskim Będzinie, Zarząd Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego poparty decyzją Kapituły Odznaczeń Króla Kazimierza Wielkiego z dnia 2 maja 2014 r. nadał Sławomirowi Brodzińskiemu MEDAL KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO[…].
Laureat w krótkim wystąpieniu podziękował za tak zaszczytne wyróżnienie, i złożył deklaracje […] ten Medal nie jest tylko dla mnie, ale dla osób, które wraz ze mną działają w dwóch stowarzyszeniach na terenie Będzina, zagłębia i województwa śląskiego, o których wspomniała pan sekretarz Zdzisław Zasada. Zapewniam, że dalej będę zachęcał te osoby i stowarzyszenia do rozpowszechniania i popularyzowania wiedzę na temat dokonań Króla Kazimierza Wielkiego w swoim regionie, będziemy tak czynić dalej […].
Jak podkreślił Jan Klamczyński - wiceprezes SKKW, Kapituła wraz z jej przewodniczącym, prof. Antonim Barciakiem nie miała ani przez moment cienia wątpliwości, iż tak zaszczytnym wyróżnieniem należało uhonorować tak zacne osobistości. W dalszej części spotkania referat, nt. „Śladami Króla Kazimierza Wielkiego” oraz o Wielka pandemii czarnej śmierci – dżumy w XIV wieku”, wygłosiła dr nauk medycznych Małgorzata Palka.
Po referacie dr Palki, zostały przedstawione krótkie sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wydarzeniach i osiągnięć władz statutowych SKKW, które miały miejsce od ostatniego zebrania. Został przedstawiony również plan działalności i zamierzeń na najbliższe miesiące. I tak, na chwilę obecną członkami stowarzyszenia jest - 31 miejscowości, miast i gmin z terenu całego kraju, 24 – szkoły i instytucje oraz - 84 to członkowie indywidualni. Stan środków finansowych na koncie wynosi 28.065 zł i 49 gr., są to składki członkowskie. W imieniu uczestników zebrania sekretarz SKKW dr Z.J. Zasada podziękował za gościnę nieobecnemu na spotkaniu kierownikowi Klubu Garnizonowego 6. Brygady Powietrznodesantowej ppłk rez. Stanisławowi Gardias wręczając miły upominek w postaci Albumu 100 Miast Króla Kazimierza Wielkiego na ręce pułkownika dyplomowanego Eugeniusza Orzechowskiego – Komendanta 3. Regionalnej Bazy Logistycznej WP w Krakowie. Z kolei pan pułkownik Orzechowski w ramach rewanżu wręczył na ręce sekretarza SKKW dr Zasady piękny ryngraf 3. Regionalnej Bazy Logistycznej WP w Krakowie. Taki sam ryngraf otrzymał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu, a zarazem członek SKKW pan Andrzej Lewandowski.
Po zakończeniu części roboczej zebrania wszyscy uczestnicy zostali podjęci uroczystym obiadem, po którym każdy znalazł dla siebie chwilę, aby skorzystać z okazji i zwiedzić Stary Rynek. Ta część Krakowa o tej porze roku jest bardzo urokliwa. Przechadzając się wśród starych kamieniczek i sukiennic można było spalić nadmiar kalorii, a przy okazji zakupić pamiątkę z Krakowa lub po prostu zrobić kilka zdjęć.
Pochwalę się, że w drodze powrotnej na Kujawy, udało mi się sprawić miłą niespodziankę moim rodakom, a mianowicie, mimo napiętych planów udało mi się spotkać z moją bliską rodziną, która, na co dzień mieszka i pracuje w Krakowie. To mój stryjeczny brat od strony mamy, w którego żyłach płynie kujawska krew, znany i lubiany aktor młodego pokolenia, Paweł Okraska z małżonką Madzią Walach i synem Piotrem. Oboje, na co dzień grają w teatrze, filmie i telewizyjnych serialach m. in. „M jak Miłość”, „Komisarz Alex”, „Na drobre i na złe”, „Klan” i wiele, wiele innych. Korzystając z okazji nie można było oprzeć się zrobieniu pamiątkowej fotografii. Wszak ponowna okazja nie prędko może się powtórzyć!
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki