Kujawiak Lumac Kowal ma 60 lat. Jerzy Engel na jubileuszu
W miniony piątek 19 września 2014r o godz. 18:00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu odbyła się uroczysta gala z okazji 60-lecia Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego Kujawiak Lumac Kowal.
W uroczystości udział wzięło wiele znamienitych gości, działaczy, członków w tym byłych i obecnych, zasłużonych i oddanych kowalskiej piłce nożnej piłkarzy tworzących żywą historię Kowalanki-Kujawiaka Kowal. Gala z okazji tak doniosłego jubileuszu z pewnością zapisała się na stałe w życzliwej pamięci wszystkich uczestników i zaproszonych gości.
Gospodarzami uroczystości byli: przewodniczący Honorowego Komitetu obchodów Tadeusz Proszkiewicz - honorowy prezes klubu oraz Grzegorz Szefler - obecny prezes klubu. Władze samorządowe reprezentowali: Eugeniusz Gołembiewski - burmistrz Kowala wraz z przewodniczącym Markiem Giergielewiczem i radnymi oraz Stanisław Adamczyk – wójt Gminy Kowal wraz z przewodniczącym Rady Gminy Edwardem Dominikowskim i radnymi.
Wśród znamienitych gości, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w gali znaleźli się byli i obecni piłkarze, działacze, trenerzy klubu, najwięksi sponsorzy. Zaproszenie przyjął również znakomity trener, były selekcjoner kadry narodowej, a zarazem nasz rodak - Jerzy Engel wraz z małżonką Urszulą. Ponadto swoją osobą zaszczycił Sławomir Kopyść -członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, Eugeniusz Nowak - wiceprezes PZPN i prezes Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej oraz wiceprezes Zarządu Kujawsko-Pomorskiego ZPN - Michał Dołożenko, Kazimierz Janecki oraz Henryk Zapiec.
Następnie prowadząca galę - Ewelina Proszkiewicz przedstawiła prezentację multimedialną z 60-letniej, jakże bogatej historii Kowalanki-Kujawiaka Kowal, od jej powstanie po dzisiejszy dzień. Oj, ile się działo w tym okresie, były wielkie wzloty i upadki, były sukcesy i porażki, było wiele radości i smutku. Jest mi niezmiernie miło, że również byłem i jestem żywą historią tego klubu, tej drużyny. Pamiętam, gdy blisko 30 lat temu grałem w Kujawiaku Kowal, gdzie nie było sponsorów, a budżet klubu ograniczał się zaledwie do sfinalizowania udziału w meczu sędziów, czy udostępnienia pojazdu na mecze wyjazdowe. Nie było diet, podczas wyjazdów kupowaliśmy sobie napoje, obiady. Jako bramkarz, musiałem sobie sam zrobić rękawice bramkarskie, które powstały z okładzin od paletek do tenisa stołowego, nie było dla nas żadnych premii, nagród finansowych, motywujących do gry…jak jest to dzisiaj. Ale za to graliśmy i tworzyliśmy wspaniały team, zostawiając serce i wiele zdrowia na boisku dla naszych kibiców i działaczy, dla samych siebie.
W dzisiejszych czasach, nasi następcy mają dużo lepsze warunki do trenowania i gry, dużo lepsze wyposażenie, większe nakłady finansowe na działalność klubu, ale szkoda, że te nakłady nie zawsze przekładają się na wyniki w tabeli. W chwili obecnej piłkarze Kujawiaka -Lumac Kowal mają wspaniałą bazę do treningów i gry, jedną z lepszych na tym szczeblu rozgrywek w województwie Kujawsko-Pomorskim. Obecnie w Kowalu swoją przygodę z piłką nożną realizuje blisko130 piłkarzy w różnych kategoriach wiekowych, od 6 do ponad 60 lat. W klubie działają drużyny orlików, żaków, trampkarzy, juniorów, seniorów i oldbojów. Niewątpliwie, jest to powód do dumy całego środowiska sportowego w Kowalu i gminie Kowal.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie okolicznościowych odznaczeń, medali i wyróżnień z okazji 60-lecia Kowalanki-Kujawiak Kowal. W imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Sławomir Kopyść wręczył na ręce obecnego i honorowego prezesa klubu - medal honorowy „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wraz z medalem przekazał sprzęt sportowy dla drużyny w postaci piłek i toreb. Jubilaci zostali również uhonorowani przez Zarząd Główny PZPN, Brązową Honorową Odznakę PZPN, którą w imieniu nieobecnego prezesa Zarządu - Zbigniewa Bońka wręczył wiceprezes PZPN – Eugeniusz Nowak w asyście członka Zarządu Okręgu PZPN województwa Kujawsko-Pomorskiego - Michała Dołożenko. Szczególne wyróżnienie otrzymał zasłużony dla Klubu jego wieloletni, a obecnie honorowy prezes -Tadeusz Proszkiewicz, którego zasługi dla kowalskiej piłki i klubu wysoko ocenił Minister Sportu i Turystyki, nadając prezesowi odznakę "Za zasługi dla sportu", którą w imieniu ministra wręczyli burmistrz - Eugeniusz Gołembiewski i wójt - Stanisław Adamczyk.
Ponadto Zarząd Okręgu K-P PZPN ufundował dla klubu okolicznościowy puchar. W kolejnym punkcie uroczystości najbardziej zasłużeni działacze i piłkarze otrzymali z rąk wiceprezesa Eugeniusza Nowaka Złotą Honorową Odznakę PZPN, którą otrzymał: Józef Jakubowski, natomiast Srebrną otrzymali: Waldemar Baliński, Marek Cavello, Eugeniusz Gołembiewski, Wojciech Górecki, Zbigniew Karpiński, Andrzej Lewandowski, Jerzy Marczewski, Walenty Stanisław Marczewski, Marek Pieńkowski, Tadeusz Proszkiewicz, Zbigniew Szauksztunas – Żwinis oraz Jerzy Zapiec.
Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej z okazji jubileuszu klubu wyróżnił również grupę zawodników i działaczy Złotą i Srebrną Honorową Odznaką K-P ZPN, którą otrzymali: Zbigniew Borzęcki, Marek Daczkowski, Marek Frank, Włodzimierz Garczewski, ks. Piotr Głowacki, Marek Giergielewicz, Roman Jóźwiak, Jan Kwiatkowski, Jarosław Kwiatkowski, Wojciech Nawrocki, Dariusz Nowakowski, Jan Olecki, Tadeusz Pietrzak, Robert Piszczan, Henryk Prekop, Krzysztof Raszka, Jerzy Rozkowiński, Robert Sarzyński, Henryk Siciński, Grzegorz Szefler.
Przed oficjalnym zakończeniem uroczystej gali, obaj samorządowcy przystąpili do wręczania specjalnie wybitego na tę okazję, pamiątkowego medalu z okazji 60-lecia Klubu Kujawiak Kowal. Po wręczeniu medalu głos zabrał były selekcjoner kadry narodowej Jerzy Engel, który pogratulował działaczom, piłkarzom i sponsorom pięknego jubileuszu zapisanego na kartach historii klubu. Pogratulował wszystkim wyróżnionym i odznaczonym oraz życzył wiele wspaniałych sukcesów i wyników kowalskiemu klubowi, działaczom i piłkarzom oraz awansu do wyższej ligi na szczeblu centralnym.
Na zakończenie uroczystości, galę uświetnił występ artystów scen krakowskich, którzy przedstawili zabawny spektakl pt. „Gdybym był bogaty”, którego autorem, a zarazem jednym z głównych wykonawców był Franciszek Makuch – solista opery i operetki krakowskiej wraz z Wojciechem Habelą- aktorem scen polskich i Dorotą Bębenek – solistką chóru i operetki krakowskiej. Na instrumencie klawiszowym akompaniował Marek Malenda. Po spektaklu wszyscy uczestnicy spotkali się na bankiecie, podczas którego oprócz degustacji wspaniałych potraw, była okazja do wielu wspomnień i wzruszeń oraz odnowienia dawnych kontaktów. Uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia Miejsko-Gminnego Klubu Kujawiaka Lumac Kowal zakończyły się w niedzielę, mszę świętą w intencji wszystkich żyjących i zmarłych piłkarzy, działaczy i dobrodziejów klubu, którzy zapisali się na kartach historii koncelebrował honorowy prezes, a zarazem proboszcz kowalskiej parafii, ks. dr Piotr Głowacki.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki