Wybierz się do Brześcia Kuj. na koncert organowy. Polecamy
Brzeskie Centrum Kultury i Parafia Św. Stanisława Bp. Męczennika w Brześciu Kujawskim zapraszają na III Jesienny Koncert Organowy, który odbędzie się 5 października o godz. 18.00 w Brzeskiej Farze. Przy organach zasiądzie Michał Markuszewski.
Michał Markuszewski ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie organów prof. Joachima Grubicha, a także w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda.
W 2007 roku ukończył studia (specjalizacja - improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Wolfganga Seifena. W 2013 roku uzyskał tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, nadany przez Radę Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000) i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda prezydenta miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).
Wystąpił z ponad 400 recitalami na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Wyspach Alandzkich, w Czechach, Hiszpanii, Holandii, Luxembourgu, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.
Artysta zajmuje się również problemami ochrony zabytkowych organów. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowego cyklu koncertów organowych roku w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie. Od 2012 wykłada improwizację organową na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W odpowiedzi na zaproszenie Michał Markuszewski powiedział, że bardzo chętnie przyjedzie do Brześcia Kujawskiego, tym bardziej, że jak sprawdził instrument jest zabytkowy i ciekawy. W brzeskim kościele znajdują się organy z 1909 roku znanej ówcześnie firmy Adolfa Homana.
POLECAMY - Wstęp wolny.