Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kowalu

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Kowalu na cmentarzu parafialnym mieszkańcy miasta i gminy Kowal na czele z władzami samorządowymi oddali hołd poległym bohaterom.

Każdego roku dzień 1 września stanowi szczególną okazję do oddania hołdu żołnierzom polskim walczącym w II wojnie światowej na wszystkich frontach oraz tym, którzy oddali życie w walkach o wolność ojczyzny, zginęli w obozach koncentracyjnych czy w obozach pracy. W Kowalu miejscem zbiórki był plac strażacki przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej na, którym zgromadziły się poczty sztandarowe reprezentujące OSP Gołaszewo, OSP Kowal i OSP Rakutowo z druhami strażakami na czele, delegaci i poczet kowalskich kombatantów, Polskiego Czerwonego Krzyża, poczty sztandarowe reprezentujące kowalskie szkoły wraz z licznym gronem nauczycieli i uczniami. Samorząd miasta reprezentował burmistrz Kowala - Eugeniusz Gołembiewski oraz przewodniczący Rady Miasta - Marek Giergielewicz wraz z radnymi i pracownikami urzędu, a gminę Kowal reprezentował wójt - Stanisław Adamczyk oraz przewodniczący Rady Gminy - Edward Dominikowski. Przybyły również delegacje i przedstawiciele organizacji samorządowych i społecznych działające na terenie miasta i gminy Kowal.

Następnie przy wtórze orkiestry strażackiej przemaszerowano na cmentarz parafialny, gdzie corocznie od 25 lat odbywają się uroczystości upamiętniające poległych bohaterów II wojny światowej. Uroczystości kowalskie miały charakter patriotyczno-religijny. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu burmistrz Kowala - Eugeniusz Gołembiewski, równo 25 lat temu pierwsza uroczystość na cmentarzu odbyła się z inicjatywy ówczesnego prezesa kowalskich kombatantów śp. Feliksa Głuszkowskiego i tak już rok w rok wszyscy uczestnicy spotykają się w tym dniu o godzinie 17:00 na uroczystościach rocznicowych.W tym roku minęło 75 lat, gdy 1 września 1939 roku o godz. 4:45, Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa, a 17 września 1939, Związek Radziecki dołączył do Niemiec, najeżdżając od wschodu nasz kraj. Nie możemy o tym nigdy zapomnieć i Pamiętamy! Przed odprawieniem uroczystej mszy, poszczególne delegacje z miasta i gminy Kowal oraz delegacje szkół i organizacji samorządowych i społecznych złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami, tablicami żołnierzy polskich i radzieckich. Następnie po krótkiej modlitwie przy grobach poległych żołnierzy, głos zabrał prezes kowalskich kombatantów Benedykt Majewski. W swoim wystąpieniu nawiązał do heroicznej walki żołnierzy polskich jak również kowalskich bohaterów na wszystkich frontach II wojny światowej, którzy oddali to, co najcenniejsze, swoje życie, za wolność naszego kraju, byśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

Uroczystą mszę celebrował proboszcz kowalskiej parafii ks. dr Piotr Głowacki. W homilii ksiądz proboszcz podkreślił, że […] to niedopuszczalne, aby w XXI w., w krajach o wysokiej kulturze cywilizacyjnej, problemy i spory narodowościowe czy kulturowe rozwiązywać przy pomocy broni. To jest wysokie wypaczenie naszej kultury cywilizacyjnej […]. Przytoczył słowa wielkiego prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna Fitzgeralda Kennedyego cyt. "Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości”. Jakże te słowa są mądre w swojej wymowie, jakie dają wszystkim ludziom przesłanie. Jednak, czy ludzie, a zwłaszcza rządzący tym światem umieją z nich wyciągnąć stosowne wnioski, akurat tego nie jesteśmy pewni, co widać po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie czy krajach arabskich. Przecież zwykli i prości ludzie nie dążą do wojen, to ich przywódcy i rządzący mają takie zakusy, to oni chcą wzniecać wojny, bo na wojnach mogą zarobić…, czy te argumenty powinny mieć znaczenie dla istoty życia ludzkiego….?! Odwieczna prawda głosi, że […]Wojna wynika z podeptania prawa, jest wrogiem sprawiedliwości i miłości[…].

Każda wojna jest złem, o tym wszyscy wiemy. Na przykładzie II wojny światowej, wszyscy rządzący mając taki bagaż doświadczeń nigdy więcej nie powinni dopuścić do wybuchu III wojny światowej…bo to może być już ostatnia wojna w dziejach ludzkości…?! Podkreślam po raz drugi, że nie chcą tego zwykli ludzie, że tak jest, mamy przykłady z różnych krajów świata czy Europy. Z dziejów historii wiemy, że wojna towarzyszyła ludzkości od zawsze. Ludzie bili się między sobą jeszcze zanim nauczyli się mówić. W wielu częściach świata toczą się dziś liczne konflikty zbrojne, jesteśmy też świadkami brutalnego i masowego łamania podstawowych praw człowieka. Najgorsze jest jednak to, że na wojnie nie giną tylko walczący żołnierze, ale również niewinni ludzie, w tym dzieci…, co najbardziej nas przeraża i boli…! Jakie są powody wojen czy konfliktów zbrojnych, wydaje się, że czasami są one banalne i błahe, gdyż w większości przypadków, ich powodem bywa kolor skóry, narodowość czy wyznawana religia.

Po uroczystej mszy, wszyscy uczestnicy przy wtórze marszy granych przez strażacką orkiestrę w kolumnie marszowej przemaszerowali na plac strażacki. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrał burmistrz Kowala - Eugeniusz Gołembiewski, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom i uczestnikom za tak liczny udział, orkiestrze za uświetnienie i nadanie odpowiedniej rangi uroczystości granymi marszami i pieśniami patriotycznymi. Jak podkreślił, na szczególne słowa uznania zasłużyli kowalscy kombatanci, którzy swoją osobowością i postawą dali młodym pokoleniom żywy przykład, swojego oddania, miłości i patriotyzmu w walce o wolną i niepodległą Polskę! Dla wszystkich uczestników była to niezapomniana lekcji historii i patriotyzmu, która powinna zostać w sercach i żywej pamięci na resztę życie. Na koniec podkreślił, że kolejną okazją do ponownego spotkania w tak zacnym gronie w niedługim czasie, będzie udział obchodach Święta Niepodległości w dniu 11-go listopada, na które już teraz wszystkich serdecznie zaprosił.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video