Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej  zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaplanowano blok wydarzeń, który odbywać się będzie w dniach 6-7 września.

W programie realizowanym w porozumieniu przez Stowarzyszenie Ziemia Izbicka, Fundację Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej przewidziano m.in.:

sobota 6 września 2014 r.: „Spotkanie z archeologią”  - siedziba MGOK w Izbicy Kujawskiej:
• godz. 11.00 - Otwarcie wystawy związanej z rocznicą odkrycia w Wietrzychowicach cmentarzyska grobowców megalitycznych z okresu neolitu i rozpoczęcia prac wykopaliskowych, zatytułowanej „80 lat badań archeologicznych w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice”.
• godz. 12.00 – prezentacje badań archeologicznych, w tym wystąpienia naukowe:
- dr Piotr Papiernik – „Historia badań archeologicznych i osadnictwo przedhistoryczne w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice”
- dr Piotr Kittel i dr Wojciech Tołoczko – „Nauki o Ziemi w poznawaniu przeszłości człowieka na przykładzie badań w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice”
- mgr Piotr Wroniecki i dr Piotr Papiernik – „W poszukiwaniu grobowców kujawskich – wykorzystanie metod geofizycznych w badaniach archeologicznych w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice”
- mgr Adam Myrta – „Park Kulturowy Wietrzychowice – powstanie i szanse rozwoju”
II. Miejscowość Gaj Stolarski gm. Izbica Kujawska, godz. 15.30:
- dr Piotr Papiernik i mgr Dominik Płaza - prezentacja trwających badań wykopaliskowych grobowca kujawskiego w Gaju gm. Izbica Kujawska.
Wspomniane przedsięwzięcia są zwieńczeniem projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Źródła archeologiczne w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice”. Patronat nad wspomnianym projektem realizowanym przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz wsparciu Fundacji Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego sprawuje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

niedziela 7 września 2014 r., godz. 11.00-18.00
Park Kulturowy Wietrzychowice w Wietrzychowicach gm. Izbica Kujawska, – 7 edycja festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” ilustrującego życie ludzi w epoce kamienia gładzonego.
W trakcie:
godz. 13.00
– konferencja prasowa na temat szans rozwoju Parku Kulturowego Wietrzychowice na lata 2014-2020 i realizacji projektu „Na europejskim szlaku megalitów” - Pawilon Konferencyjny.
– Impreza towarzysząca – kampania promocyjna „Zdrowa Ryba” koordynowana przez LGD Dorzecza Zgłowiaczki – miejsce wypoczynku przy parkingu.
godz. 14.30
- uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa oraz festynu – przy grobowcu nr 3
Organizatorem tej coraz bardziej popularnej imprezy, w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Izbicy Kujawskiej i Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego jest Stowarzyszenie - Ziemia Izbicka.

W tym miejscu warto wspomnieć, że trwa kolejny sezon poszukiwań megalitów i osad budowniczych grobowców.

7 lipca br. rozpoczęły się prace wykopaliskowe w miejscowości Gaj gm. Izbica Kujawska. Łódzcy archeolodzy podjęli się przebadania, położonego równolegle do istniejącego megalitu drugiego grobowca. Po ponad miesięcznej mozolnej pracy blisko 20 robotników, na powierzchni niespełna 0,15 ha i po odkryciu 70 centymetrowej powierzchni gliniastej gleby pojawiły się relikty zniwelowanego z upływem lat obiektu. W zbieranych kolejno warstwach ziemi zachowało się dużo fragmentów (często pięknie zdobionej) ceramiki kultury pucharów lejkowatych, sporo zabytków krzemiennych i kamiennych.
Prace na tym odcinku rozpoczęto na podstawie relacji prof. Waldemara Chmielewskiego z 1949 roku oraz współczesnych wyników badań geomagnetycznych.

Z początkiem sierpnia br. rozpoczęto również prace wykopaliskowe na dwóch stanowiskach w miejscowości Śmieły. Jedno z nich sąsiaduje z Parkiem Kulturowym Wietrzychowice, natomiast drugie znajduje się nad brzegiem jeziora Karaśnia. Prace te są kontynuacją badań nad ciągłością osadnictwa w tym rejonie.

Badania prowadzone są w ścisłej współpracy Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego. Kierownikiem ekspedycji jest doktor Piotr Papiernik.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej, natomiast pomyślny rozwój badań jest możliwy dzięki życzliwości i wszechstronnej pomocy społeczności gminy Izbica Kujawska.
Przy wykopaliskach pracę znalazło ok. 30 osób, głównie młodzież i osoby bezrobotne mieszkające w najbliższej okolicy.

fot. P. Papiernik – Prace badawcze w Gaju

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video