Dożynki w Brześciu Kujawskim
Dożynki to jedne z najpiękniejszych obrzędów dziękczynnych, które od wieków kultywowane są na polskich ziemiach. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników i sposobem na podziękowanie za tegoroczne plony.
Wyrażając wdzięczność za trud i ciężką pracę Wojciech Zawidzki, burmistrz Brześcia Kujawskiego zaprosił na Dożynki Gminno-Parafialne, które odbyły się 24. sierpnia. przy ulicach: Reymonta i Krzyżowej oraz na Skwerze Miejskim w Brześciu Kujawskim.
Niedzielne uroczystości, zgodnie tradycją rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim. Po zakończonych obrzędach liturgicznych starostowie dożynek, których funkcje pełnili: Wioletta Balcerowska – mieszkanka Miechowic oraz Marcin Bednarski z Aleksandrowa poprowadzili korowód dożynkowy utworzony z przedstawicieli: sołectw, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, Towarzystwa Kulturalnego w Brześciu Kujawskim, Zespołu Folklorystycznego „Spod Strzechy” oraz przedstawicieli władz samorządowych, reprezentantów powiatu, posłów, księży i mieszkańców i gości ziemi brzeskiej, który przy akompaniamencie orkiestry dętej Brestivia przeszedł na ul. Reymonta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
W tym dniu nie zabrakło tradycyjnego wieńca, koszy dożynkowych i bochnów chleba - symbolu pracowitości, gospodarności i troski o lepsze jutro. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem burmistrz Wojciech Zawidzki Burmistrz przyjął od starostów pobłogosławiony wcześniej chleb „..aby dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu, go nie zabrakło....”.
Dożynki stały się okazją do uhonorowania osób, które przyczyniają się do rozwoju rolnictwa medalem „Zasłużony dla rolnictwa”.
Zespół folklorystyczny „Spod Strzechy” oraz „Dzieci Kujaw” zaprezentowały tradycyjne dla polskiej wsi obrzędy i zwyczaje. Po raz pierwszy w polskim Brześciu wystąpił Zespół Ludowy „Fortuna” z Brześcia na Białorusi.Brzeskim dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. Wioska Ginących Zawodów, pokazy rycerskie oraz „Jarmark brzeski”, na którym swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi i rękodzielnicy z regionu. Uroczystości święta plonów uświetnił występ Jerzego Kryszaka oraz koncert zespołu Kapela z Szaconkiem.