Marszałek podpisał umowę. Ponad 6 milionów dla Brzeskiej Strefy Gospodarczej
W Brześciu Kujawskim 18 sierpnia gościł marszałek Piotr Całbecki, który podpisał umowę o dofinansowanie dotyczącą budowy infrastruktury drogowej w Brzeskiej Strefie Gospodarczej Pikutkowo-Machnacz.
Łączna suma rozdysponowanego przez zarząd województwa kilka tygodni temu wsparcia na projekty związane z kompleksowym uzbrojeniem terenów pod inwestycje wynosi ponad 72 miliony złotych. Podpisana umowa jest 2046. w RPO WK-P 2007-2013. Pula programu wynosiła miliard euro (4,127 mln złotych), z przyznanego unijnego wsparcia Urząd Marszałkowski zakontraktował już 94 procent, czyli 4 miliardy złotych. Na cele związane z kreowaniem rozwoju gospodarczego, w tym bezpośrednie wsparcie prorozwojowych inwestycji przedsiębiorstw, przeznaczono ponad miliard złotych.
- Samorząd brzeski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie może zmarnować szansy jaką dała nam zbudowana autostrada A1 – mówi Wojciech Zawidzki, burmistrz Brześcia Kujawskiego. - Podejmujemy działania, aby Brzeska Strefa Gospodarcza stała się znakiem rozpoznawalnym w kraju i za granicą. Objęcie części terenów patronatem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest wyróżnikiem i dużym walorem inwestycyjnym. Dzięki umowie z PSSE możemy zaoferować inwestorom duże ulgi w zakresie zwolnień podatkowych, od 50 do 70 proc. z tytułu kosztów nowej inwestycji oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Otrzymana dotacja z RPO przeznaczona będzie na budowę infrastruktury drogowej i oświetleniowej w Brzeskiej Strefie Gospodarczej Pikutkowo-Machnacz. Powstanie sześć odcinków dróg gminnych o łącznej długości 5,5 kilometra, z oświetleniem, co wiąże się z budową nowej linii energetycznej. Wartość przedsięwzięcia to blisko 7,5 miliona złotych, wartość dofinansowania wynosi 6,2 mln złotych.
- Kompleksowe przygotowanie terenów pod przedsięwzięcia biznesowe to klucz do rozwoju gospodarczego - mówił marszałek Piotr Całbecki po ceremonii podpisania umowy. - Dobrze położona i przygotowana strefa gospodarcza pozwala liczyć na zainteresowanie inwestorów i nowe miejsca pracy w tym rejonie. Nie ma innej metody na walkę z bezrobociem, jak tworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego.
- Budujemy dla przyszłych pokoleń – mówi burmistrz Wojciech Zawidzki. - Bez pomocy unijnych pieniędzy nie moglibyśmy w pełni prezentować tego obszaru, który już się rozpoczął zagospodarowywać. Swoją inwestycję realizuje już Raben, który planuje zatrudnić około 100 osób. Firma należy do największych spedytorów nie tylko w Europie ale także na świecie. Kończymy budowę sieci sanitarnej i wodnej. Jest już infrastruktura gazownicza. Urzeczywistnienie marzeń o stworzeniu strefy Pikutkowo-Machancz było możliwe między innymi dzięki wcześniejszemu wsparciu samorządu województwa na m. in. na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w całej gminie.
Brzeska Strefa Gospodarcza rozciągająca się na obszarze 470 ha. Jej strategicznym atutem jest lokalizacja terenów, przy jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych – autostradzie A1, drodze krajowej nr „91” (dawnej „jedynce”) oraz „62”. Jednocześnie prowadzi do niej sieć dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych.