Niecodzienni goście w Nakonowie.
Szkoła Podstawowa Galileo w Nakonowie gm. Kowal bierze udział w projekcie Your Future, który koordynowany jest przez międzynarodową organizację studencką AIESEC przy UMK w Toruniu pod patronatem MEN. Gościła studentów z Meksyku, Kirgistanu i Tajlandii.
Celem nadrzędnym tego projektu jest prowadzenie międzykulturowych warsztatów z uczniami w języku angielskim. Warsztaty takie mają na celu nie tylko pokonanie bariery językowej, ale również wytworzenie dialogu międzykulturowego oraz przełamanie stereotypów wśród młodego pokolenia polaków. Ponadto jest to okazja do poznania kultury egzotycznych krajów, ich tradycji, zwyczajów, obrzędów oraz codziennego życia mieszkańców. Od poniedziałku do niedzieli w szkole przebywa trójka młodych studentów z bardzo odległych i egzotycznych zakątków świata. Z Meksyku jest Karen Del Palacio Clavel, która jest studentką I roku, kierunek psychologia, z Kirgistanu Begimay Adjieva Aibekovna, studentka II roku, kierunek stosunki międzynarodowe oraz z Tajlandii Chai Lapat Arunsurat, student III roku, kierunek prawo.
Młodzi studenci w pierwszym dniu pobytu prezentowali swoje kraje, pokazując filmy, ciekawe zdjęcia, opowiadając o codziennym życiu, kulturze i warunkach nauki, jakie mają dzieci. Podczas zajęć dzieci uczą się i doskonalę w różnej formie język angielski. Studenci prezentują również dzieciom ich ojczysty język oraz podstawowe formy zwracania się do siebie w ich językach. Na zajęciach wychowania fizycznego, dzieci uczestniczą czynnie w różnych zabawach, konkursach i grach. Na zajęciach plastycznych wykonały flagi krajów, z których pochodzą studenci. Zajęcia prowadzone są w formie wolontariatu, gdyż taka jest idea tego projektu. Dzieci z Galileo przez cały pobyt mają szansę rozwijać i doskonalić naukę języka angielskiego, gdyż wszystkie zajęcia i zabawy prowadzone są w tym języku.
AIESEC (fr. dawna nazwa:Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) – pozarządowa organizacja non-for-profit, jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich. Założona została w 1948 r., a w Polsce działa od 1971 r. Prowadzona jest przez studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami otaczającego świata, przywództwem oraz zarządzaniem. Studenci z dalekich krajów mają również okazje do rozwijania i odkrywanie własnego potencjału, wokół interesujących ich zagadnień. Każdy student biorący udział w Programie Rozwoju, ma możliwość stopniowego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Członkowie AIESEC wyjeżdżają na praktyki zagraniczne i zdobywają doświadczenie w 124 krajach świata. Organizacja zrzesza ponad 86 000 członków. Każdy z uczestników programu czerpie radość ze współpracy i tworzenia dynamicznego otoczenia poprzez aktywny udział w nim.
Dążenie do doskonałości – dążenie do osiągnięcia możliwie najlepszych rezultatów. Studenci z egzotycznych krajów dzięki takiej wymianie, poznają kulturę kraju, w którym prowadzą zajęcia. Poznają warunki życia i egzystowania ich mieszkańców, a przede wszystkim warunki do nauki, jakie mają polskie dzieci w szkołach w XXI wieku. Mogą je porównać do tych, jakie mają w swoich krajach. Dzięki ciągłemu rozwojowi, dzięki kreatywności i innowacyjności, studenci mają możliwość dzielenia się swoją wiedzą i kulturą z naszymi dziećmi oraz nauczycielami, budując w ten sposób szeroko rozumianą tolerancję oraz edukację kulturową.
Z pewnością młodzi wolontariusze zabiorą do swoich krajów bogaty bagaż ciekawych doświadczeń, przeżyć i wzruszeń. A dzieci z Galileo będą wspominać przez długie lata wspaniałych gości z jakże odległych i egzotycznych krajów, po których pozostaną tylko pamiątkowe fotografie.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki