Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Fryderyk Chopin stanął w Izbicy Kujawskiej

W Izbicy Kujawskiej 8 czerwca odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina. Popiersie z brązu ustawione na cokole z granitu  jest kopią rzeźby Ksawerego Dunikowskiego,  znakomitego polskiego artysty.  Pomnik stanął na skwerze miejskim, w centrum Izbicy Kujawskiej na Placu Wolności, przy trasie Włocławek – Koło. 

- Jestem dumny, że pomnik najwybitniejszego kompozytora  Fryderyka Chopina stanął w gminie skąd pochodziła jego najbliższa rodzina – mówi Marek Śledziński, burmistrz Izbicy Kujawskiej. Niech data 8 czerwca zapisze się w annałach historii, naszego kraju, regionu i naszej małej Ojczyzny, jako dzień wspólnego manifestu przywiązania do korzeni, do tego co nasze, a przez to niech stanie się wspólnym powrotem do źródeł i tradycji.

-  Myślimy o przeszłości, żeby budować lepszą przyszłość – mówił Sławomir Kopyść – członek zarządu województwa, a poseł Domicela Kopaczewska nawiązała  do dawnej wizyty Anny Komorowskiej – małżonki prezydenta RP w Izbicy Kujawskiej, która również podkreślała wartość wychowania młodzieży w poszanowaniu tradycji.

- Wojciech Marchwica, dyrektor  Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina  m.in.  przypomniał historię rzeźby Ksawerego Dunikowskiego, a okazja ku temu jest szczególna, bo w tym roku  przypada  50. lecie śmierci rzeźbiarza.
 -  Popiersie Chopina nie jest zdjęciem paszportowym, to jest zdjęcie symboliczne – mówił   Wojciech Marchwica. - Jan Kleczyński, wielki krytyk muzyczny, pisał o tej rzeźbie w ten sposób:  Projekt Dunikowskiego jest najbardziej ze wszystkich jednolitym. Żeby wyczuć i stworzyć taką spokojną, pełną bezgranicznego oddania się, wzniośle piękną,  modlitewną linię, nie dość jest mieć ducha i zamiaru. - To człowiek duch, to człowiek pieśń, człowiek ból, człowiek modlitwa za miliony. Jest symbolem prostym, jasnym stworzonym skończonym w tym co najważniejsze…

Pomnik poświęcił ks. Leonard Fic, proboszcz miejscowej parafii.  Data odsłonięcia pomnika Fryderyka Chopina nie jest przypadkowa, uroczystość odbyła się w  ramach inauguracji Dni Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Towarzyszył jej  koncert chopinowski zorganizowany tradycyjnie w izbickim kościele parafialnym, gdzie we wrześniu 1782 roku ochrzczona była matka Fryderyka Chopina – Justyna  Krzyżanowska.  Koncert został  zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. I. J Paderewskiego w Bydgoszczy w wykonaniu studentów prof. Katarzyny Popowej-Zydroń: Miyako Arishima – Japonia i Xu Zi – Chiny.  Odczyt historyczny wygłosił Piotr Mysłakowski, znawca genealogii chopinowskiej i autora wielu znakomitych książek o rodzinie kompozytora.

Przedsięwzięcie zrealizował Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Fryderyka Chopina w Izbicy Kujawskiej pod patronatem honorowym marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i patronatem burmistrza Gminy i Miasta Izbica Kujawska. Komitetowi przewodniczył Wojciech Graczyk, dyrektor miejscowego Gimnazjum im. gen. Augustyna Słubickiego. Popiersie ufundował Urząd Marszałkowski w Toruniu w porozumieniu z Urzędem Gminy i Miasta w Izbicy Kujawskiej, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wręczono nagrody za liczne konkursy dla młodzieży, m.in. poetycki zorganizowany przez Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej pn. „Limeryk o Fryderyku Chopinie”.  Pierwsze i trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół CKR w Kowalu odpowiednio: Sylwester Gawrysiak za Limeryk o Pani Chopinowej i Arkadiusz Mechuła za Limeryk o mamie Chopina.

Oto ich wiersze:
Sylwester Gawrysiak (godło MARCIN) - Limeryk o Pani Chopinowej
Jakaś panna ze wsi Długie
Chciała być szybko po ślubie.
Trafił się Francuzik Chopin,
Który dał jej małe chłopię,
Co można sprawdzić na YouTube.


Arkadiusz Mechuła (godło MARCELI) - Limeryk o mamie Chopina
Pewna dama ze wsi spod Izbicy
Zapragnęła mieć ślub w kaplicy.
Mąż się trafił nie choleryk,
No i urodził się Fryderyk,
Geniusz znany nie tylko w okolicy.

Fryderyk Chopin stanął w Izbicy Kujawskiej

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video