Kowal. Finał konkursu „Zwierzęta Naszych Lasów, Łąk i Pól”
W Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu przeprowadzono 21 maja IV edycję Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy pt. „Zwierzęta Naszych Lasów, Łąk i Pól”.
Małych uczestników konkursu wraz z ich opiekunami oraz zaproszonych gości powitała Jadwiga Śpibida – dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kowalu w asyście Jadwigi Wiśniewskiej – wicedyrektor szkoły, a zarazem głównej inicjatorki i organizatorki konkursu. Wśród zaproszonych gości byli: Maria Balakowicz – przedstawiciel Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku, która wspólnie z Krzysztofem Pasieckim – prezesem Koła Łowieckiego nr 159 „Bór”, jednocześnie przedstawiciel Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku byli współtwórcami pytań w konkursie wiedzy „Zwierzęta naszych lasów, pól i łąk”. Drugą część uroczystości swoją osobą zaszczycili: Eugeniusz Gołembiewski – burmistrz Kowala, Ilona Majewska – kierownik Inspektoratu Edukacji i Sportu UM Kowal, Anna Skrzypińska – przewodnicząca Rady Rodziców przy Zespole Szkół Samorządowych w Kowalu, Maria Palińska – dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej we Włocławku wraz z Aleksandrą Fornalewicz, Sylwia Czekalska – Nadleśnictwo Włocławek oraz przedstawiciele Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” we Włocławku w osobach: Wiesław Brzeziński i Michał Pawłowski.
IV Edycja konkursu była jednym z etapów realizacji programu pt. „Myśliwi – dzieciom, dzieci – zwierzętom” pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Piotra Całbeckiego oraz ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji przyrodniczo-ekologicznej „Ożywić pola”. Ponadto odbyło się również podsumowania dwóch wcześniejszych etapów międzyszkolnych konkursów: plastycznego pt. „Zwierzęta łowne” oraz konkursu literackiego pt. „Myśliwi wśród zwierząt”. Jak podkreśliła Jadwiga Wiśniewska, „…Realizacja zadań w ramach programów: „Ożywić pola” i „Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom” wymaga od nas wielu poświęceń, ale sprawia nam ogromną radość i daje satysfakcję oraz poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec przyrody. Szkoła Kowalu zyskała wielu przyjaciół, obecnych wśród nas, którzy od wielu już lat współpracują z nami. Ponadto dodała, że, ideą konkursu było kształtowanie właściwego wizerunku myśliwego, jednocześnie uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody, dzikich zwierząt i środowiska, w jakim żyją…”. Szkoła w Kowalu może poszczycić się sporymi osiągnięciami i sukcesami na niwie ochrony przyrody w powiecie włocławski jak również w województwie kujawsko-pomorskim. Wicedyrektor Jadwiga Wiśniewska z dumą prezentowała sukcesy swoich uczniów biorących od kilku lat udział w konkursach na terenie województwa i kraju.
Fundatorami nagród oraz poczęstunku dla zwycięzców i uczestników konkursu byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Urząd Miasta Kowal, Urząd Gminy Kowal, Koło Łowieckie nr 159 „Bór” we Włocławku oraz Rada Rodziców przy ZSS w Kowalu.
Organizatorzy IV edycji zaprosili do udziału w konkursach dzieci reprezentujące wszystkie szkoły podstawowe z terenu powiatu włocławskiego. Jednak oprócz gospodarzy, swoje prace oraz swój udział w konkursach zgłosiło 8 szkół i tak: Szkoła Podstawowa z Baruchowa, Chocenia, Grabkowa, SP Galileo z Nakonowa, SP ze Smólnika, Więsławic oraz Wilkowic.
W Sali Rycerskiej zostały wystawione prace nagrodzonych i wyróżnionych uczniów, które w konkursie plastycznym pt. „Zwierzęta łowne” zostały przez jurorów najwyżej ocenione. W czasie, gdy grupa dzieci w innej sali rozwiązywała test z wiedzy, w Sali Rycerskiej p. Krzysztof Pasiecki wygłosił prelekcję nt. Polskiego Związku Łowieckiego oraz zwierząt łownych.
Do konkursu z wiedzy o „Zwierzętach naszych lasów, pól i łąk” przystąpiło 32 dzieci z 8 szkół. Dzieci miały do rozwiązania test zróżnicowany dla grup wiekowych w klasach 1-3 i 4-6, na którego napisanie miały 30 minut.
Konkurs plastyczny obejmował wszystkie klasy szkoły podstawowej. Uczestnicy w grupach wiekowych mieli przydzielone odpowiednio zadania i tak: dzieci z klas I miały sportretować - zająca, kl. II - bażanta, kl. III – dzikiego królika, kl. IV – VI - trznadla. Do konkursu przystąpiło 8 szkół, z których dzieci wykonały swoje prace różną techniką. Zaskoczyły jury zaskakującą pomysłowością i talentem. Ogółem na konkurs wpłynęło 233 prac, w których wzięły udział dzieci z 43 klas - I, 54 klas - II, 24 klas- III, 112 klas – IV – VI. Jury pod przewodnictwem p. Jadwigi Wiśniewskiej, Alicji Czekaj, Moniki Rudzińskiej oraz Barbary Zielińskiej-Tomickiej przyznało 13 nagród i 9 wyróżnień, i tak:
Klasa I
1 miejsce: Zuzanna Mechuła - Baruchowo
2. Julia Szadkowska – Kowal
3. Weronika Kocanowska – Baruchowo
Wyróżnienia:
Paulina Nyks i Martyna Wieczorkowska – Kruszyn
Klasa – II
1. Dobrosława Podlaska – Choceń
2. Julia Wiśniewska – Kowal
3. Bartłomiej Rakowski – Wilkowice
Wyróżnienia:
Anna Szarwas - Galileo Nakonowo i Natalia Nykel - Kowal
Klasa – III
1. Zuzanna Rykaczewska – Grabkowo
2. Nina Barankiewicz – Galileo Nakonowo
3. Oliwia Hajdan – Baruchowo
Wyróżnienia:
Wiktoria Kupczyk – Choceń i Maria Słomska – Baruchowo
Klasy IV – VI
1. Paulina Maciejewska – Grabkowo
2. Artur Kowalski – Kowal
3. Adrian Księżak – Baruchowo
3. Martyna Rosiak – Grabkowo
Wyróżnienia:
Konrad Strzelecki – Kowal, Marta Chomicz – Galileo Nakonowo i Kamil Hyba – Wilkowice
Konkurs literacki pt. „Myśliwi wśród zwierząt” odbył się w dniu 16 maja, w którym udział wzięły dzieci z 5 szkół. Na konkurs wpłynęło łącznie 123 prace, i tak:
SP Baruchowo- 5
SP Choceń – 12
SP Kowal – 80
SP Więsławice- 6
SP Wilkowice – 20
Jury pod przewodnictwem p. Lucyny Guziejewskiej, Jadwigi Wiśniewskiej, Marzeny Rynieckiej oraz Krzysztofa Pasieckiego wyłoniło laureatów kategorii:
Wiersz kl. I - III
1.Bartosz Jankowski – Więsławice
2. Oliwia Czerwińska - Kowal
3. Daniel Lisiecki – Wilkowice
Wyróżnienia
Jan Snopkowski – Kowal
Opowiadanie kl. I – III
1.Kacper Mechuła - Baruchowo
2. Agata Walczak – Kowal
3. Natalia Dominika – Kowal
Wyróżnienia
Zuzanna Prekop i Karolina Majewska – Kowal
Wiersz kl. IV – VI
1. Karolina Kwiatkowska – Choceń
2. Weronika Politowska – Więsławice
3. Adrian Księżak – Baruchowo
Wyróżnienia
Marta Hyba – Wilkowice, Aleksandra Żarecka – Kowal
Opowiadanie kl. IV – VI
1.Martyna Ludomir – Wilkowice
2. Patrycja Chlaściak – Kowal
3. Bartłomiej Fabiański – Choceń
Wyróżnienia
Jakub Suchomski i Zuzanna Kuropatwińska - Kowal
W konkursie finałowym z wiedzy pt. „Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól” wzięło udział 32 uczniów z 8 szkół, który zdominowali uczniowie z Kowala. Aby wyłonić zwycięzców, jurorzy w składzie: Jadwiga Śpibida – przewodnicząca, Krzysztof Pasiecki oraz Maria Balakowicz musieli przeprowadzić dogrywkę, gdyż poziom wiedzy wśród uczniów był bardzo wysoki. Wszystkie zwycięstwa i wyróżnienia przypadły uczniom z Kowala. Kolejność miejsc w grupie wiekowej:
Klasy I - III
1. Marta Kaczmarek
2. Szymon Goliszewski
3. Dominik Barański
Wyróżnienia
Oliwia Hajdan i Maria Słomska
Klasy IV – VI
1. Julia Piotrowska
2. Martyna Gawłowska
3. Natalia Ludomir
Wyróżnienia
Maciej Baranowski i Michał Czerniak
Jak podkreśliła na zakończenie uroczystości dyrektor Jadwiga Śpibida, wszystkie konkursy stały na bardzo wysokim poziomie. Na słowa uznania, wdzięczności i podziękowania zasłużyli nie tylko organizatorzy, ale przede wszystkim dzieci oraz ich opiekunowie. Laureaci poszczególnych konkursów zostali nagrodzeni dyplomami, nagrodami rzeczowymi w postaci wspaniałych książek o tematyce przyrodniczej i ekologicznej oraz upominkami rzeczowymi w postaci piłek, które wręczyli dostojni goście. Pozostali uczestnicy konkursu z wiedzy oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki za udział w konkursie. Słowa podziękowania spłynęły również dla wspaniałych gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość oraz nadali jej odpowiedniej rangi i oprawy. Sponsorzy zadbali, aby dzieci i ich opiekunowie mieli zapewnione ciepłe i zimne napoje oraz słodki poczęstunek.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki