Boniewo. Hala sportowa na 30-lecie reaktywowania gminy
W nowej hali sportowej wielu znamienitych gości witali gospodarze Gminy Boniewo: wójt Marek Klimkiewicz i Jarosław Gazda - przewodniczący Rady Gminy. Uroczystość była szczególna, obchodzono 30-lecie reaktywacji Gminy Boniewo, które połączono z otwarciem nowo wybudowanej hali sportowej.
Wśród gości byli m.in.: poseł Zbigniew Sosnowski (PSL), Sławomir Kopyść – członek zarządu województwa, Stanisław Pawlak – radny województwa, wicestarosta Roman Gołębiewski, Stanisław Budzyński – przewodniczący Rady Powiatu, wójtowie i burmistrzowie, radni gminy i powiatu, dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego i instytucji, przedstawiciele wojska i straży pożarnej, księża.
Wójt Marek Klimkiewicz serdecznie dziękował wszystkim tym, którzy pracowali i pracują na rzecz Gminy Boniewo bądź też przyczynili się i przyczyniają do jej rozwoju.
-Dzięki pomocy wielu ludzi w naszej gminie udało się zbudować wiele kilometrów dróg i wodociągów – mówił Marek Klimkiewicz. – Wybudowaliśmy wiele nowych obiektów m. in. stację uzdatniania wody, budynek gimnazjum, oczyszczalnię ścieków, boiska sportowe i dzisiaj oddawaną do użytku halę sportową, Nowoczesna hala sportowa kosztowała ponad 5 milionów złotych przy zaledwie 30 procentowym wsparciu funduszy zewnętrznych.
Krótką powojenną historię Gminy Boniewo przybliżył Jarosław Gazda.
- Pierwszą władzą w Boniewie była Gromadzka Rada Narodowa , która powstała w 1955 roku. Rada liczyła 20 radnych, a jej przewodniczącym był Mieczysław Langa. Do roku 1973 GRN powiększała swoje terytorium o likwidowane okoliczne rady w Lubominie, Sułkowie, Osieczu Wielkim, Borzymowicach, przejmując ich tereny częściowo lub w całości. Pierwszy raz Gmina Boniewo została utworzona z dniem 1 stycznia 1973 r. z powołanym naczelnikiem Lesławem Zielińskim. W 1975 roku dokonano zmian administracyjnych w państwie i z dniem 31 grudnia 1975 r. rozwiązano Gminę Boniewo, a jej teren przypisano do sąsiadujących gmin.
Mieszkańcy jednak nie chcieli pogodzić się z taką decyzją. 12 lutego 1981 roku zrodziła się koncepcja stworzenia Społecznego Komitetu reaktywacji Gminy Boniewo. Komitet liczył 28 osób i po jego staraniach udało się reaktywować gminę Boniewo z dniem 1 stycznia 1984 r. Urząd Gminy pracę rozpoczął 2 stycznia1984 r. Gminą zarządzał pełnomocnik wojewody Lesław Zieliński. 9 stycznia tego samego roku na 1-szej sesji Gminnej Rady Narodowej w Boniewie dokonano wyboru przewodniczącego , którym został Bartłomiej Leśniewski. Na tej sesji 15-to osobowa rada zatwierdziła kandydaturę ówczesnego naczelnika.
W czerwcu tego samego roku odbyły się nowe wybory, w których wybrano 30 radnych. Przewodniczącym tej rady został Tadeusz Ziółkowski.
Po przemianach, w 1990 r. wyłoniono w wyborach Radę Gminy Boniewo i Wójta Gminy Boniewo. Pierwszym wójtem w gminie została kobieta Jadwiga Waliszewska. Na czele 18-to osobowej rady stanął Józef Kaniewski.
W następnej kadencji wójtem został wybrany Lesław Zieliński, a przewodniczącym rady Tadeusz Pawlak, który został wybrany przewodniczącym ponownie w roku 2002.
Rok 1998 przyniósł kolejną zmianę na stanowisku wójta. Został nim, pełniący tę funkcję nieprzerwanie do dziś Marek Klimkiewicz. Na czele 15-to osobowej rady stanął wtedy Zbigniew Łuczak, ponownie wybrany na to stanowisko w roku 2006.
Przewodniczącym rady w 2010 roku, czyli obecnej kadencji został wybrany i pełni tę funkcję do dziś Jarosław Gazda.
Obecnie Gmina Boniewo liczy 20 sołectw. Zajmuje obszar 77,8 km.kw.. Na terenie gminy zamieszkuje 3533 mieszkańców. Na terenie gminy działają trzy jednostki OSP. Od 1984r do dziś w 8-miu kadencjach zasiadało: trzech wójtów, w tym jedna kobieta sześciu przewodniczących rady, około 120 radnych. Przez ostatnie 30 lat na rzecz mieszkańców i na rzecz gminy pracowało około 120 sołtysów. Heliodor Kubiak piastuje funkcję sołtysa nieprzerwanie od ponad 50-ciu lat.
Po przemówieniach gości, którzy przybyli z prezentami dla dzieci i młodzieży szkolnej uroczyście przecięto białoczerwoną wstęgę. Nową halę sportowa poświęcił ks. prałat Mirosław Michalak – proboszcz parafii Boniewo.
Dzieci i młodzież zaprezentowała się w programie sportowo-tanecznym, a na koniec uroczystości na salę wjechał wielki tort w kształcie gminy Boniewo, na którym widniały wszystkie sołectwa. Zdjęcia cz1 i cz2 - zobacz w galerii
(jp)