Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

V rajd rowerowy w gminie Kowal

Przelotny deszcz pokropił cyklistów  piątego rajdu rowerowego w gminie Kowal, ale nie przeszkodził w udanej wycieczce nowymi drogami przeciętymi wiaduktami autostradowymi.  Na osłodę wiele osób otrzymało nagrody, a dwóch szczęśliwych wyjechało z rajdu rowerami, nie tymi którymi przyjechali. Dwa rowery były nagrodą główną rajdu.

 
Światowy Dzień Ziemi 2014 r. stał się częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pn. „Zmieniaj nawyki - nie klimat!”. Pod takim samym hasłem wystartował także tegoroczny rajd rowerowy w gminie Kowal.
- Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, aktualnie w 192 krajach świata – mówi Edward Dominikowski, przewodniczący Rady Gminy Kowal.-  Nie jest to jedyna akcja w naszej gminie, podczas której promujemy postawy ekologiczne i szacunek do otaczającej nas przyrody. 
W piątym rajdzie organizowanym przez wójta Stanisława Adamczyka, Gminną Komisję Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w partnerstwie z Gostynińsko-Włocławskim Parkiem Krajobrazowy pojechało ponad 180 cyklistów.  Zaplanowana trasa liczyła 30 kilometrów, ale deszczowa pogoda zmusiła organizatorów do weryfikacji planów. Zrezygnowano z wcześniej zaplanowanego pobytu nad Jeziorem Dzilno, gdzie ostatnio Nadleśnictwo Włocławek rozbudowało   ścieżkę edukacyjną Kukawy - Dzilno, która  prowadzi przez malowniczy teren w leśnictwie Przyborowo.  –
- Na całej długości ścieżki umiejscowione są tablice informacyjne, edukacyjne, wiaty, ławki mówi Mirosław Kędroń, wice-nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek. -  Znajduje się tam również wieża widokowa oraz kładka prowadząca przez użytek ekologiczny, umożliwiająca lepsze obserwowanie przyrody.
- Celem rajdu było także pokazanie nowych dróg komunikacyjnych, które powstały w gminie Kowal wokół autostrady A1 – mówi wójt Stanisław Adamczyk. -  Łącznie w naszej gminie powstało siedem obiektów inżynieryjnych autostradowych, czyli wiaduktów, które chcieliśmy pokazać uczestnikom rajdu. Pominęliśmy  wprawdzie wiadukt w Czerniewiczkach,  ale cykliści oglądali wiadukt na drodze powiatowej w Grabkowie z wybudowanym ciągiem pieszo-rowerowym, dalej pojechaliśmy na wiadukt na drodze gminnej w Dąbrówce, dalej kolejna droga gminna  Strzały-Unisławice także z wiaduktem i wróciliśmy wiaduktem  Dobrzelewice do szkoły w Więsławicach.
Przed świetlicą w Grabkowie uczestników rajdu powitał młodzieżowy zespół muzyczny działający przy  OSP Grabkowo z liderem Łukaszem Przywitowskim.  W szkole w Więsławicach  na cyklistów czekały panie z  KGW w Więsławicach: Bożena Maślanka, druga Bożena Maślanka, Teresa Maślanka, Zofia Wieczorek, które przygotowały poczęstunek: chleb ze smalcem i ogórki. Wszystko własnej produkcji. 
Rajd zakończył się przy świetlicy w  Grodztwie, gdzie odbyły się  konkursy i  rozdano nagrody. Głównymi nagrodami były dwa rowery, które wręczono po wylosowaniu zwycięzców.  Rowery trafiły do Sławomira Terpińskiego oraz do Szymona Barańskiego.
- Każdy rajd jest miły i udany, kiedy jest dobra organizacja i sponsorzy -  wyjaśnia  wójt Stanisław Adamczyk. – Nam się udało pozyskań sponsorów, którzy są z nami od kilku lat. Halina Radziejewska, dyrektor Banku Spółdzielczego w  Kowalu od trzech lat   funduje rowery, jako nagrodę główną. Firma Marlex też jest z nami od trzech lat,  w tym roku sponsorowała posiłki dla cyklistów i dołączyła się finansowo do ufundowania nagród przyznawanych uczestnikom konkursów. „Kobylarnia” także co roku sponsoruje nasz cykliczny rajd. Dużą pomocą służy również  Nadleśnictwo Włocławek.  

Tekst i fot Jolanta Pijaczyńska 

 

Reklama

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video