Powiatowa wystawa stołów wigilijnych w Smólniku. Fotoreportaż
W Smólniku zapachniało grzybami i wanilią
Na powiatowej wystawie stołów wigilijnych w Smólniku. Fotoreportaż
W Smólniku zapachniało grzybami i wanilią
Przed nami najpiękniejsze święta w roku. W Smólniku w gminie Włocławek magię wigilijnego stołu wyczarowały gospodynie wiejskie i uczniowie szkół gastronomicznych. Nastrój potęgowały kolędy śpiewane przez zespół folklorystyczny „Smólnik” oraz dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Smólniku.
W powiatowej wystawie stołów wigilijnych, które tego roku odbywały się 15 grudnia w hali sportowej w Smólniku stoły przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek oraz miast: Brześć Kujawski, Kowal, Chodecz i Lubraniec. Swoje kulinarne umiejętności prezentowali uczniowie szkół: Społecznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Choceniu, Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu, Zespołu Szkół i CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu oraz Zespołu Szkół CKR im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu. W hali stanęło 16 stołów z jadłem.
Potrawy na wigilijnym stole są wyjątkowe. Pierwotnie, zgodnie z tradycją liczba potraw wigilijnych była nieparzysta. Zygmunt Gloger w „Encyklopedii staropolskiej” podaje, że wieczerza wigilijna u ludu składała się zwykle z siedmiu potraw, szlachecka z dziewięciu, a pańska z jedenastu. Uważano, że kto ilu potraw nie skosztuje, tyle go przyjemności w ciągu roku ominie.
Dzisiaj na wigilijnym stole najczęściej pojawia się dwanaście potraw, tyle ilu było apostołów. Dominują dania rybne z karpiem w roli głównej. Oczywiście nie może zbraknąć czerwonego barszczu z uszkami, grochu z kapustą, potraw z grzybów i świątecznego makowca.
Świątecznie udekorowana sala wypełniła się gośćmi z całego powiatu, byli wśród nich posłowie Marek Wojtkowski i Łukasz Zbonikowski, prezydent Włocławka Andrzej Pałucki, radni województwa: Sławomir Kopyść- członek zarządu, Stanisław Pawlak i Wojciech Jaranowski, burmistrzowie, wójtowie, radni gmin.
Gości witali współgospodarze: Ewa Braszkiewicz - wójt Gminy Włocławek i starosta Kazimierz Kaca.
Wystąpił zespół folklorystyczny „Smólnik” oraz dzieci i młodzież z miejscowej szkoły. Kolędy w ich wykonaniu zachwyciły wszystkich.
Wójt Ewa Braszkiewicz wręczyła specjalne dyplomy przyznane przez Bogdana Zdrojewskiego -ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Jolancie Caban, Longinie Wierzbickiej, Janinie Witkowskiej i Wiesławowi Cabanowi z Zespołu Smólnik - za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej. Natomiast do członków zespołu minister wystosował list gratulacyjny.
Z gminy Włocławek wigilijne stoły przygotowały panie z KGW w Modzerowie, Telążnej Leśnej i Warząchewki. Za trud włożony w przygotowanie stołów wigilijnych wszyscy otrzymali upominki. Potrawy poświęcił ks. Benedykt Gembicki z parafii Sławsk, ale rodak ze Smólnika, w modlitwie uczestniczył ks. Krzysztof Graczyk – proboszcz miejscowej parafii. Od tej pory wszyscy uczestnicy tej przedświątecznej imprezy mogli kosztować pyszne jadło.
Jak co roku, na takiej wystawie twórcy z regionu przygotowali ozdoby świąteczne z masy solnej, ciasta chlebowego, koronki, wstążek, papieru, słomy i drewna.
Przypomnijmy, pierwszy raz wystawę stołów wigilijnych zorganizowano w 1999 roku, czyli w czasie powstania samorządu powiatowego. Odbyła się ona z Miejskim Centrum Kultury we Włocławku, które było jej współorganizatorem.
ZDJĘCIA W GALERII (album Powiat włocławski)