Wehikuł czasu. Zaproszenie na festyn archeologiczny
W niedzielę 4 września br., w godz. 11.00 – 18.00, na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice odbędzie się kolejna edycja festynu archeologicznego „Wehikuł czasu”.
Stowarzyszenie - Ziemia Izbicka, w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Izbicy Kujawskiej, przystąpiło do organizacji tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w gminie Izbica Kujawska.
W niedzielę 4 września br., w godz. 11.00 – 18.00, na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice odbędzie się kolejna edycja festynu archeologicznego „Wehikuł czasu”.
Impreza dofinansowana jest ze środków samorządów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Włocławskiego oraz Gminy i Miasta Izbica Kujawska. Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Zamiarem organizatorów imprezy jest przeniesienie w tym dniu zwiedzających, jak „wehikułem czasu” w epokę neolitu. Podczas festynu, na terenie Parku nie spotkamy współczesnych urządzeń. Uczestnicy poczują się z pewnością tak, jakby brali udział w życiu codziennym ludności kultury pucharów lejkowatych 5.500 lat temu.
Do udziału w imprezie zostali zaproszeni specjaliści trudniący się archeologią doświadczalną. Niejednokrotnie będą to wybitni archeolodzy, którzy wcielą się w role mieszkańców neolitycznej osady sezonowej. Na zaaranżowanych stanowiskach zaprezentują przybyłym wszelkiego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w osadzie. Będą to m.in. pokazy krzemieniarstwa, rogownictwa i bursztyniarstwa (w tym obróbka, wyrób narzędzi, broni i ozdób) oraz pokaz tkania i wyrobu ubiorów. Także, będzie można zobaczyć pełną gamę wzorów naczyń glinianych i poznać technikę ich wytwarzania. Ciekawostką będzie prezentacja neolitycznych instrumentów muzycznych. Znajdą się również stanowiska obróbki skór i wytwarzania dziegciu.
Nie zabraknie prezentacji wierzeń i obyczajów ludności kpl. Wyznaczony przewodnik, oprowadzając uczestników imprezy po terenie cmentarzyska zapozna ich ze złożonym i bogatym systemem wyobrażeń wiążącym się z silną wiarą w życie pozagrobowe ówczesnej ludności.
Zostanie również podjęta próba odtworzenia egzystencji w zagrodzie sezonowej. Ponadto można będzie przyjrzeć się dokładniej, jak radził sobie człowiek podczas wędrówki bądź na polowaniu. Zobaczymy, jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowania na zwierzynę, czy też przy łowieniu ryb.
Równocześnie, przybyli na imprezę będą mogli spróbować swoich umiejętności na większości prezentowanych stanowisk.
Przygotowane zostaną także specjalne stanowiska, na których chętni uczestnicy będą mogli zabawić się w archeologów. Na jednym z nich, w piasku zostaną ukryte różne przedmioty (głównie fragmenty naczyń glinianych), które za pomocą łopatek, miotełek i pędzelków będzie można wydobyć. Zaraz obok wydobyte z ziemi „skarby” będzie można oczyścić i poddać próbom rekonstrukcji.
Dla uatrakcyjnienia imprezy, zostanie przygotowana wystawa na powietrzu mająca na celu popularyzację kultur pradziejowych na Kujawach i promocję turystyki archeologicznej.
Tradycyjnie, z okazji obchodów EDD zostanie również wydana moneta pamiątkowa „EDD Wietrzychowice 2011”. Dla wiadomości numizmatyków - tegoroczna będzie wykonana z mosiądzu, posrebrzana z motywem (wklejką) z poroża.