Sołtysi z powiatu aleksandrowskiego z odznakami

W domu kultury w Zakrzewie odbyło się 12 marca spotkanie sołtysów z powiatu aleksandrowskiego, podczas którego wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska wręczyła 91 osobom Odznaki Sołtysów, podkreślając rangę i znaczenie ich roli społecznej i sprawowanej funkcji. Obecnie byli także wójtowie gmin.
- O tym, jak wielką siłą są sołtysi świadczyć może fakt, że sołtys Ania Kurtys potrafiła w krótkim czasie zorganizować to spotkanie – rozpoczęła swoje wystąpienie wicemarszałek Aneta Jędrzejewska. – Sołtys to funkcja najdłużej istniejąca w naszej historii. Została utworzona na przełomie XII i XIII wieku. Przetrwała Piastów, Jagiellonów, rozbiory, PRL. Jesteście więc niezwykle potrzebni. Mało tego. Jesteście grupą osób, obdarzone największym szacunkiem społecznym.
Z okazji wczorajszego Dnia Sołtysa - mówiła wicemarszałek - chcę wam serdecznie podziękować za pracę na rzecz lokalnej społeczności. To sołtys wie najlepiej każdej dziurze w drodze, to wy pierwsi wiecie gdzie nie ma wody lub jest jej za dużo, wiecie o smutkach i problemach mieszkańców. Ustanowienie Odznaki Sołtysów skłonił nas jeden z sołtysów, który pokazał taką przedwojenną odznakę. Podchwyciliśmy więc pomysł wręczenia takiej każdemu s sołtysów. Część sołtysów minionej kadencji otrzymała już takie wyróżnienie.
W dalszej części spotkania głos zabrał sołtys z Brzeźna w powiecie lipnowskim Stanisław Jagielski, wiceprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Sołtysów. Podkreślił on znaczenie współpracy między sołtysami. Mówił o konieczności ujednolicenia tablic informacyjnych zawieszanych na domach sołtysów, inicjowaniu wspólnych przedsięwzięć.
Spotkanie było okazją do przedstawienia możliwości pozyskiwania środków unijnych jakimi dysponuje Lokalna Grupa Działania Ziemi Kujawskiej na inicjatywy biznesowe mieszkańców oraz organizację społeczne i samorządowe.
Warto przypomnieć, że w województwie kujawsko-pomorskim uchwałą zarządu województwa powstała 120-osobowa Rad Sołtysów, której skład powstał z rekomendacji wójtów gmin. Jest ona ciałem doradczym marszałka województwa w kwestiach dotyczących rozwoju wsi, w tym marszałkowskiego budżetu obywatelskiego w ramach mechanizmu rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS) i ważnych projektów realizowanym przez lokalne grupy działania (LGD). Chodzi o to, żeby to właśnie sołtysi – wiejscy liderzy, którzy najlepiej znają problemy i potrzeby lokalnych społeczności – mieli istotny wpływ na gospodarowanie przeznaczonymi na ten cel pieniędzmi.
Z okazji Dnia Sołtysa (11marca) w CKK Jordanki odbył się uroczysty koncert, którego gospodarzem był marszałek Piotr Całbecki. Wystąpiła Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Miłosza Korpola oraz soliści. W programie znalazły się przeboje muzyki filmowej.