Święto Trzech Króli w powiecie alrksandrowskim Zdjęcia z: Aleksandrowa, Rożna Parcele, Bądkowa i Grabia
Święto Trzech Króli, znane również jako Objawienie Pańskie, obchodzone jest 6 stycznia i jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich.
Upamiętnia wizytę trzech mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara – którzy przybyli do Betlejem, aby oddać hołd narodzonemu Jezusowi. Przynieśli mu dary: złoto, kadzidło i mirrę, symbolizujące królewską godność, boskość i zapowiedź męczeństwa. W Polsce dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, a w niektórych miejscowościach organizowane są barwne orszaki trzech króli.
Wieloletnią tradycję mają obchody święta Trzech Króli na terenie Aleksandrowa Kujawskiego i Rożna-Parcele. A to z powodu rozległości parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych, która obejmuje swym zasięgiem część miasta i okoliczne wsie.
Barwny orszak, z gwiazdą betlejemską na czele, niesioną przez Marcina Szachułę i jego syna Franciszka, ruszył po południu spod kościoła przy ul. Szczygłowskiego w takt nadawany przez orkiestrę dętą pod dyrekcją Romana Organiściaka i ze śpiewem na ustach, aby ulicami: Sikorskiego, Targową i Konwaliową dotrzeć w asyście policji do świetlicy wiejskiej w Rożnie-Parcele. Tam czekał już żłóbek z nowo narodzonym Jezusem. Przed żłobkiem zgromadziło się liczne grono uczestników z miasta i gminy Aleksandrów Kujawski, aby pośpiewać kolędy. Głównym punktem tej części obchodów było złożenie pokłonu przed żłóbkiem przez trzech królów, w których postaci wcielili się: sekretarz gminy Aleksandrów Kujawski Arkadiusz Świątkowski, proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych ks. Wojciech Pettke i sołtys wsi Rożno-Parcele Grzegorz Mendelewski.
Zabrzmiały wspólne kolędy, a specjalny koncert kolęd i pastorałek dały dzieci z parafialnej scholii. Po zakończonych uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek i słodkości przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rożnie-Parcele i współpracującymi z nimi mieszkańcami.
Od kilku lat orszak Trzech Króli 6 stycznia po mszy w miejscowym kościele przemierzał ulicami SŁUŻEWA wraz z parafianami pod muszle koncertową w parku, a kończył się poczęstunkiem w GOK. Tym roku jednak, najpewniej z powodu zmiany proboszcza, z tej części świątecznych uroczystości zrezygnowano. Ks. Andrzej Zdzienicki ze Służewa został proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego i tam po raz pierwszy, przed świąteczną mszą, orszak trzech króli w towarzystwie licznej grupy dzieci i młodzieży z koronami na głowach oraz parafianami przemaszerował wokół kościoła. Zainteresowanie tą formą uczczenia święta daje gwarancję, że taki sposób podkreślania ważności i niecodzienności tego dnia za rok Trzej Królowie przybędą także do tej parafii.
Rezygnacja z orszaku w Służewie spowodowała, że inicjatywę upamiętnia wizyty trzech mędrców nie tylko mszą święta przejęła po raz pierwszy także parafia w GRABIU, należąca do Diecezji Toruńskiej. Wprawdzie widzieliśmy tylko nieliczne dzieci strojami przypominające biblijne postaci, ale wejście Trzech Króli do kościoła odbyło się okazale – w orszaku proboszcza oraz osób sposobiących się do liturgii. W organizację zaangażowało się miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, a wspomógł także Dom Pomocy Społecznej, dokąd po mszy przeszedł orszak.
W Bądkowie tegoroczny Orszak Trzech Króli odbył się pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, Po raz kolejny uroczystość Objawienia Pańskiego rozpoczęło wspólne kolędowanie podczas jasełek przygotowanych przez dzieci i nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Uroczystość uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Następnie w korowodzie udano się do bądkowskiej świątyni, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłon i dary nowo narodzonemu Jezusowi. Mszy świętej przewodniczył proboszcz Antoni Tabak.
Święto Trzech Króli w Rożnie Parcele (2025)
Święto Trzech Króli w Rożnie Parcele (2025)
Święto Trzech Króli w Bądkowie (2025)
Święto Trzech Króli w Grabiu (2025)