Ochotnicza Straż Pożarna w Żabieńcu w gotowości od 100 lat
Ochotnicza Straż Pożarna w Żabieńcu 19 października obchodziła 100-lecie działalności. Jest jedną z ośmiu w powiecie aleksandrowskim będącą w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego.
Kartka z historii
Jednostka powstała w 1924 roku z potrzeby ratowania dobytku podczas pożarów, z inicjatywy: Romana Stopczyka, Adama Stannego, Czesława Kędzierskiego, Kazimierza Proszkiewicza, Stanisława Kaszuby, pana Wyrzykowskiego i Przekwasa, do których dołączyła kolejna grupa mieszkańców Żabieńca i okolic. W sumie OSP liczyła 15 osób a na wyposażeniu miała sikawki i wóz konny.
Kilka lat później, w 1930 roku utworzono orkiestrę strażacką, w której kapelmistrzem był Wiktor Pańka. W dwa lata później doczekano się pierwszego sztandaru i autopompy. Historia mówi, że sztandar został gdzieś ukryty podczas wojny, ale go nie znaleziono. Po latach zbiórki zakupiono w 1938 roku auto.
Po wojnie jednostka szybko reaktywowała działalność, była wiodącym miejscem życia społecznego. W latach 60. zbyt małą remizę rozebrano i postawiono nową, w latach 90-tych została powiększona. Służy strażakom i mieszkańcom.
O możliwościach bojowych jednostki decyduje sprzęt i oczywiście ludzie. Dobre wyniki zaowocowały w 1997 roku przyjęciem jednostki do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. W 1981 roku otrzymała kolejny samochód star 244, który dopiero w 2019 roku został zastąpiony nowoczesnym samochodem ratowniczo-gaśniczym volvo. Wcześniej w 2000 roku otrzymano jelcza 004, który służy do dziś.
Obecnie OSP w Żabieńcu składa się z 61 druhów i 27 druhen, ma też 22 członków wspierających. Od lutego 2019 roku działa również Dziecięca i Młodzieżowa Drużyny Pożarnicza, która skupia 35 osób. Naczelnikiem jednostki jest Zbigniew Puchalski, prezesem Marek Marczewski, za finanse odpowiada Henryk Stasiak, gospodarzem jest Arkadiusz Skowroński, sprawami organizacyjnymi zajmuje się Andżelika Danielewska, a kronikę prowadzi Martyna Stępińska.
Podczas okolicznościowych przemówień wygłoszonych przez gości, podkreślających ogromną rolę OSP na rzecz bezpieczeństwa.
- Za tę aktywność, niezwykłe zaangażowanie, odwagę i nieustępliwość w dążeniu do celu, za trud i poświecenie, za wasz pełen profesjonalizm w imieniu samorządu gminy Bądkowo składał podziękowanie - mówił wójt gminy Paweł Kotowski.
Odznaczenia
Wyrazem podziękowania były też honorowe odznaczenia. Jednostka udekorowana została Złotym Znakiem Związku OSP RP przyznanym przez władze centralne, zawisł on na sztandarze. O odsłonięcie pamiątkowej tablicy poproszony został Tomasz Skowroński, a kapelan ks. Andrzej Zdzienicki do jej poświęcenia.
W kolejnej części odczytano rozkazy nadania druhom odznaczeń. Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa udekorowani zostali: Zdzisław Salamoński, Andrzej Danielewski i Andrzej Kwiatkowski; Srebrnym Karol Puchalski a Brązowym Krzysztof Racinowski.
Odznakami Wzorowy Strażak wyróżnieni zostali druhowie: Adam Danielewski, Andżelika Danielewska, Marek Marczewski, Samanta Pinińska, Kamil Podolski, Damian Pielka, Magdalena Salamońska, Marcel Skierkowski, Łukasz Skierkowski, Arkadiusz Skowroński, Bartłomiej Spaliński, Kamil Witkowski.
Wręczono też Medale za Wysługę Lat. Za 40 lat otrzymali: Piotr Gostyński, Zenon Puchalski, Henryk Stasiak; za 35 lat – Zdzisław Salamoński; za 25 lat: Zbigniew Puchalski, Krzysztof Salamoński, Zbigniew Salamoński, Marcin Stasiak; za 20 lat Krzysztof Racinowski.
Spotkanie uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Po wręczeniu podziękowań, jubileuszowe spotkanie zakończono wspólnym poczęstunkiem.
Stanisław Białowąs
OSP w Żabieńcu w gotowości od 100 lat