Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Mało znana historia. Na dworcu w Wagańcu 4 września 1939 r. zbombardowano pociągi z żołnierzami i oficerami toruńskiej dywizji

nie podniosły charakter. Tutaj bowiem 4 września 1939 roku stojące na dworcu kolejowym składy pociągów z żołnierzami i oficerami toruńskiej dywizji, jadące na południe  zostały zbombardowane przez lecące na Włocławek niemieckie samoloty. Część ofiar tej napaści zostało pochowanych na cmentarzu w Zbrachlinie. 

Na dworcu PKP w Wagańcu w 1991 roku postawiono pomnik upamiętniający ofiary bombardowania. Od tego czasu co roku w rocznice ataku strażacy z OSP składają wiązanki kwiatów, zapalają znicze. W piątkowe popołudnie 6 września  br. uroczystości zgromadziły przy pomniku liczne grono mieszkańców gminy. Wartę honorową zaciągnęli druhowie i druhny z Próbnej Drużyny Wielopoziomowej „Pioruny” ze Zbrachlina oraz z 45 WDH „Wesołe Jagódki” z Niszczew. Hołd poległym oddały poczty sztandarowe OSP ze Zbrachlina, Plebanki, Sierzchowa oraz  szkół podstawowych w Niszczewach i Zbrachlinie.

Przed pomnikiem kwiaty złożyli lub zapalili znicze: wójt gminy Piotr Kosik z przewodniczącym rady gminy Tomaszem Wysockim oraz radną Angeliką Przybylską,

Agata Żmirska-Zbroniec - wiceprzewodnicząca rady powiatu, radny powiatu Maciej Włoch, Piotr Marciniak - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Aleksandrowie Kujawskim, sołtysi z terenu gminy, przedstawiciele Klubu Seniora „Mimoza” z Wagańca, uczniowie i harcerze.

Podczas składania wiązanek kwiatów członkowie Orkiestry Dętej z Wagańca Krzysztof Gapski i Roman Organiściak zagrali okolicznościowe pieśni.

Po uroczystości na dworcu kolejowym zebrani zostali zaproszeni do sali posiedzeń urzędu gminy na I spotkaniu z cyklu „Waganiec pełen historii” pn. „Wrzesień 1939 – w historii gminy Waganiec”. Na spotkanie zaproszony został w roli prelegenta płk Łukasz Moraczewski, który przedstawił przebieg bombardowania dworca PKP w Wagańcu we wrześniu 1939 r. oraz sylwetki niektórych poległych oficerów. Prelekcja stała się cenną lekcją historii, ważna, bo dotyczącą Wagańca i jego przeszłości.

Nim jednak glos zabrał prelegent uczniowie z klasy 2b ze szkoły w Zbrachlinie, pod kierunkiem Bożeny Sztejny  przygotowali patriotyczny występ a Radosław Kujawa, zaśpiewał piosenkę pn. „Wojenko, wojenko”. W spotkaniu nie mogło zabraknąć dwóch utalentowanych wokalistek: Zuzanny Kłonowskiej i Oliwii Możdżeń. Zuzanna zaśpiewa piosenkę pt.: „Dnia pierwszego września”, Oliwia wykonała utwór pt.: „Warszawo ma”. Na zakończenie spotkania Klub Seniora „Mimoza” zaprosił publiczność do wysłuchania koncertu pn. „Piosenka w mundurze”.

II Spotkanie Historyczne „Waganiec pełen historii”, organizowane przez gminną bibliotekę  zaplanowano na listopad br. 

Na dworcu w Wagańcu 4 września 1939 r. zbombardowano pociągi z żołnierzami i oficerami toruńskiej dywizji

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video