Dożynki w Bądkowie (2024)
Dożynki to tradycyjne polskie święto ludowe, obchodzone na zakończenie żniw, symbolizujące wdzięczność za zebrane plony. W dawnych czasach były one wyrazem radości z udanych zbiorów oraz nadziei na pomyślność w nadchodzącym roku.
Z kościoła na stadion
W gminie Bądkowo święto plonów ma utrwalony scenariusz. Tegoroczne uroczystości 24 sierpnia rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, podczas której nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych i chlebów. Po jej zakończeniu ustawił się korowód dożynkowy, prowadzony od lat przez Janusza Dalasińskiego, z niesioną przez niego flagą państwową. Za nim kroczyli: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z GOK, starostwie dożynek (w tym roku byli nimi Katarzyna i Piotr Kwiatkowscy), władze samorządowe gminy, delegacje sołectw, zaproszeni goście, mieszkańcy.
Oficjalna część uroczystości odbyła się na stadionie sportowym. Po odegraniu hymnu państwowego i roty przed trybunami zaproszeni zostali gospodarze dożynek: wójt Paweł Kotowski, przewodniczący rady gminy Mariusz Możdżeń, proboszcz parafii w Bądkowie ks. Antoni Tabaka i proboszcz parafii w Łowiczku ks. Dawid Drapała.
Starostowie
Korowód poprowadzili starostwie dożynek: Katarzyna i Piotr Kwiatkowscy z sołectwa Żabieniec. Pan Piotr w 1996 roku przejął gospodarstwo od rodziców, od 2011 roku prowadzi je wspólnie z żona Katarzyną. Gospodarują na 47 hektarach prowadząc jednocześnie hodowlę trzody chlewnej.
Oboje są absolwentami Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Starosta czynnie uczestniczy w życiu gminy, jest skarbnikiem Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej w Bądkowie,. W 2023 roku był finalistą konkursu Rolnik-Farmer Roku. Państwo Kwiatkowscy mają dwóch synów (12, 4 lata) i mają nadzieję, że któryś z nich podtrzyma rodzinne tradycje.
W korowodzie
Starostowie byli pierwsi, którzy przekazali chleb dożynkowy, mówiąc że jest to symbol ciężkiej pracy rolnika. Trzeba go więc dzielić sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło, starczyło do przyszłorocznych zbiorów. Wójt zapewnił, że mądrze i sprawiedliwie będzie go dzielił. Ruszył korowód, najpierw z okazałymi wieńcami. Przynieśli je przedstawiciele: KGW Bądkowo, KGW Jaranowo Duże, KGW Biele, KGW Łówkowice, KGW Żabieniec. Ten ostatni był tak pokaźny, że panie poprosiły o pomoc druhów OSP. Kosze owoców i bochny chleba przynieśli mieszkańcy sołectw: Słupów Dużych, Jaranowa i Stasina, Jaranowa Dużego, Kwiatkowa.
Chleby zostały ustawione na ławce, gdzie zostały pokrojone. Po okolicznościowych wystąpieniach wójta gminy i zaproszonych gości, którzy wyrażali wdzięczność rolnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie, podkreślając znaczenie rolnictwa dla gospodarki oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju starostwie dożynek, wójt, panie z KGW częstowali chlebem przybyłych na uroczystość.
W części artystycznej święta dożynkowego wystąpiła młodzieżowa orkiestra pod kierunkiem Tadeusza Wiśniewskiego, dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz GOK, trzyosobowa grupa pozostała po zespole Czerwone Róże, zespół Biesiada Polska. Gwiazdą wieczoru był zespół „Energy Folk”.
Podczas dożynek czynne były stoiska przygotowane przez koła KGW, gdzie można było liczyć na poczęstunek, przygotowano też miejsca zabawy dla najmłodszych.
Stanisław Białowąs
Dożynki w Bądkowie (2024)