Pędzlem i sercem malowane na szkle. Warsztaty w świetlicy wiejskiej w Łazieńcu

Malarstwo na szkle (witrochromia) – kruche piękno, jest unikatową gałęzią sztuki.
Różni się od powszechnie znanego malarstwa na płótnie tym, że obraz malowany jest po lewej stronie. To, co zwykle na płótnie maluje się jako ostatnie tu trzeba namalować jako pierwsze, wszelkie szczegóły, drobne elementy, wyraz twarzy postaci. Malarstwo to charakteryzuje intensywność i czystość kolorów uzyskiwanych za pomocą farb temperowych, akrylowych lub olejnych.
Malarstwo na szkle w Polsce to element tradycji. Jest unikalną gałęzią sztuki, w skali świata. Jego początki sięgają starożytności, a w średniowieczu było elementem dekoracji obiektów sakralnych. Wzrost popularności malarstwa na szkle nastąpił w XVI w związki rozwojem hut szkła. Kaszuby, obfitujące w piasek, szybko stały się, obok Podhala głównym ośrodkiem tego malarstwa w Polsce. Pierwotnie malarstwo ludowe służyło kultowi religijnemu i związane było z rozpowszechnionym kultem świętych. Malowane obrazy przez dziesiątki lat zdobiły wiejskie domy. Były wieszane na ścianach, jeden obok drugiego lub stawiane na specjalnych półkach pod sufitem.
Chcąc odkurzyć tę zapomnianą na naszym terenie sztukę malarską, Stowarzyszenie „Cudne Manowce” postanowiło w świetlicy wiejskiej w Łazieńcu w dniach 14-15 czerwiec zorganizować warsztaty. Aby sprostać temu wyzwaniu, zaprosiło do współpracy Małgorzatę Krause, która mówi o sobie, że ma swoje miejsce na ziemi. Tym miejscem jest „Artystyczna Przystań” w Dzierzgoniu. Jej wystawa w galerii, którą posiada to praca rąk, duszy i serca. Jest artystką malującą na płótnie w technice akrylowej i olejnej, szkle, porcelanie. Zajmuje się artystycznym zdobnictwem przedmiotów. Od zawsze wiedziała, że jej pasją jest malarstwo, a malowanie na szkle to przygoda z rękodziełem. Odkąd pamięta, urzekały ją ręcznie malowane przedmioty, witraże i ozdoby ze szkła.
Na warsztatach, którym przewodziła, wzięła udział młodzież szkolna ze szkół gminy i miasta Aleksandrów Kujawski, oraz osoby zrzeszone w różnego rodzaju organizacjach społecznych, WTZ z Karczemki i z Aleksandrowa Kujawskiego. W sumie malowaniu oddało się trzydzieści osiem osób.
W czasie dwóch dni powstało ponad osiemdziesiąt prac o różnej tematyce, które można było oglądać w niedzielne przedpołudnie w ramach zorganizowanego wernisażu. Ogromne zadowolenie połączone wręcz z dumą gościło na twarzach wykonawców. Licznie zebrane grono nie mogło wyjść z podziwu, że w tak krótkim czasie można osiągnąć taki amatorski kunszt artystyczny. Tym bardziej, że z tą formą malowania mieli do czynienia po raz pierwszy właściwie wszyscy uczestnicy.
Można by rzec, nawiązując do tytułu wydarzenia, że takie efekty osiąga się wtedy gdy nie tylko pędzlem i wyobraźnią się maluje, ale także i sercem.
Organizatorzy serdecznie dziękują za współpracę oraz wsparcie finansowe i materiałowe Starostwu Powiatowemu w Aleksandrowie Kujawski, GOK Służewo, sołectwu Łazieniec oraz firmie POLKRYS.
Karol Dobrzelecki
Fot. Sebastian Lipski
Pędzlem i sercem malowane na szkle. Warsztaty w świetlicy wiejskiej w Łazieńcu