Na kujawską nutę w Raciążku. Wojewódzki Przegląd Dorobku Klubów Seniora i Zespołów Ludowych

Wojewódzki Przegląd Dorobku Klubów Seniora i Zespołów Ludowych w Raciążku ma już swoich wiernych uczestników. Od lat przyjeżdżają grupy m.in. z Włocławka, Lubienia Kujawskiego, Baruchowa, Lipna, Rypina, powiatu toruńskiego Tylko ich niektórzy członkowie z biegiem lat zmieniają się. 16 czerwca przegląd odbywał się po raz 31, więc gdy organizowany był po raz pierwszy wielu z nich było ludźmi młodymi.
- Ten wojewódzki przegląd dorobku seniorów jest naszą sztandarową imprezą, mającą na celu nie tylko promocję naszej gminy Raciążek, ale także stworzenie okazji do zaprezentowania dorobku klubów i zespołów ludowych działających w naszym regionie – mówi Agata Ceglewska, dyrektor GOK w Raciążku. - Nasze działania znajdują wparcie władz powiatowych i wojewódzkich, co zachęca do kontynuowania tej dorocznej imprezy. W tym roku patronat objęła starosta aleksandrowski Lidia Tokarska.
Podczas tegorocznego przeglądu zaprezentowało się 20 zespołów. W sumie przez scenę Gminnego Ośrodka Kultury przewinęło się około 200 osób. Dla uczestników to była okazja nie tylko do zaprezentowania swojego dorobku artystycznego, ale także skonfrontowania swoich umiejętności i pomysłów na szerszym forum. Wprawdzie występy oceniało trzyosobowe jury, to jednak nie o wystawianie ocen chodziło. Liczył się udział, występ i dobra zabawa dla aktorów i widzów. Takie stwierdzenie nie będzie przesadą, choćby po wysłuchaniu Ireneusza Górkiewicza z Lipna, który wystąpił solo, RYM-CYM-CYMu z Więcborka, zespołu „Echo Konecka”, zespołu „Retro” z Zakrzewa, czy zespołu „Formen” Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Aleksandrowa Kujawskiego.
Podczas Przeglądu można było także popisać się znajomością…unijnego projektu przebudowy dróg gminnych. W punkcie informacyjnym uczestnikom rozdawano informacje o przebudowie drogi gminnej w Podzamczu i Raciążku, a później zorganizowano konkurs wiedzy na ten temat. Do udziału zachęcały atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.
Warto też wspomnieć, że już zgodnie z tradycją przegląd był okazją do zaprezentowania dorobku twórczości ludowej. Tym razem swoje prace wykonywane z włóczki na szydełku wystawiała Magdalena Kurczewska z Nieszawy.
O posiłek zadbały panie z KGW „Raciążanki” oraz Klubu Kobiet Kreatywnych, które w kawiarni „Raj” serwowały kujawskie przysmaki.
PROJEKT realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Raciążku - „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
(bis)