Nowoczesna fabryka produkcji nawozów dolistnych foliQ w Aleksandrowie Kujawskim
23 maja 2024 roku przejdzie nie tylko do historii Agrii Polska, ale także do najważniejszych wydarzeń Aleksandrowa Kujawskiego. Tego dnia otwarta została nowoczesna fabryka produkcji nawozów dolistnych foliQ. Inwestycja ta stanowi milowy krok w rozwoju firmy Agrii Polska, a dla Aleksandrowa Kuj. jest to kolejny zakład produkcyjny. Na uroczystość otwarcia fabryki przyjechało kilkuset producentów rolnych z różnych stron Polski.
Nie mający do czynienia z produkcją rolną zapyta, co to jest w ogóle foliQ? Najprościej wyjaśniając, to produkowane z najwyższej jakości certyfikowanych surowców i komponentów nawozy dolistne, powstałe na bazie czystej wody, z użyciem nowoczesnego młyna. W skrócie mówiąc, chodzi o taki nawóz w płynie, dzięki któremu rośliny dostają niezbędny pokarm do szybkiego, zdrowego wzrostu. Tego czego nie ma w glebie, dostaje w postaci dożywiania dolistnego. Stąd tak ważna dla rolnictwa jest produkcji foliQ.
- Ta innowacyjna inwestycja staje się uzupełnieniem istniejącego w Aleksandrowie Kujawskim zakładu produkcji nasiennej wraz z kompleksem magazynowym i zapleczem logistycznym, tworząc serce biznesowe Agrii – mówi Leszek Skrzypczyk, dyrektor zarządzający Agrii Polska. – Nowa fabryka foliQ umożliwia m.in. produkcję wysokiej jakości nawozów dolistnych, które będą pomagać producentom rolnym w osiągnięciu lepszych plonów. Dzięki nowemu zakładowi, będziemy mogli zaoferować rolnikom nowoczesne rozwiązania nawozowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań konkretnych upraw. Otwarcie kolejnego kompleksu produkcyjnego, potwierdza tym samym zaangażowanie Agrii w rozwój sektora rolnego w Polsce oraz dążenie do doskonałości w zakresie produkcji nawozów dolistnych.
Z informacji jaką przekazano mediom na konferencji prasowej wynika, że dzięki aleksandrowskiemu zakładowi firma będzie mogła podwoić produkcję do 5 mln litrów rocznie, pracując tylko na jedną zmianę. Około 30 proc. produkcji jest eksportowanych do ośmiu krajów, w tym Rumunii. Stary zakład w Błoniu przestał funkcjonować, zastąpił go nowoczesny w Aleksandrowie Kujawskim.
Dyrektor Działu Nawozów Dolistnych i Biostymulatorów Kamil Skrobiszewski zapewnia, że aleksandrowski zakład jest jednym z najnowocześniejszych fabryk nawozów dolistnych w Polsce. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i ciepłemu procesowi produkcji dostarczać będziemy na rynek nawozy najwyższej jakości, o stabilnym składzie, wysokiej skuteczności i efektywności, a co ważne, łatwe w użyciu – przekonuje. Nawozy dolistne foliQ firmy Agrii Polska mają znak jakości i bezpieczeństwa CE.
Do produkcji potrzebna jest woda, bo nawozy sprzedawane są w płynie. Jak musi ona być czysta, wyjaśniał w hali produkcyjnej Tomasz Haase, dyrektor Działu Rozwoju. Woda używana do produkcji jest oczyszczana poprzez proces odwróconej osmozy. Z dostarczonych 10 metrów sześciennych, do produkcji zostaje sześć.
Część produkcyjną stanowią nowoczesne urządzenia dzięki którym z dostarczonych komponentów wytwarza się produkt o odpowiednim składzie, mieszalności, rozpuszczalności i przyswajalności w gospodarstwie rolnym. To serce fabryki. Nie mogłoby ono istnieć bez pracy laboratorium. W aleksdandrowskiej Agrii działają dwa - chemiczne i nasienne, współpracujące ze sobą, niezmiernie ważne dla funkcjonowania nowego zakładu oraz części nasiennej:
- Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, a także zespołowi specjalistów na bieżąco prowadzone są kontrole i badania składu chemicznego nawozów dolistnych, surowców do produkcji, analizy tkanek roślinnych itp. - powiedziała dr Agnieszka Rogowska, kontroler jakości w Laboratorium Agrii Polska. - Nasze wymagania jakościowe są bardziej rygorystyczne niż prawo unijne.
- My musimy być pewni, że każdy produkt jest najwyższej jakości i co bardzo ważne, jest powtarzalny – dodaje Agata Łosiakowska-Smolińska, kierownik Kontroli Jakości Agrii Polska.
Na uroczystość otwarcia zakładu zaproszonych zostało m.in. kilkuset producentów rolnych. Mieli możliwość nie tylko zasięgnąć rad i opinii przy tematycznych stoiskach obsługiwanych przez specjalistów, ale także zwiedzić kompleks produkcyjny, wraz halami, zapoznać się z ofertą handlową, a także skorzystać z indywidualnych usług doradczych.
Stanisław Białowąs
Nowoczesna fabryka produkcji nawozów dolistnych foliQ w Aleksandrowie Kujawskim