Parzybroda 2023 w Aleksandrowie Kujawskim
Już po raz XIII Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek i urokliwa dolina Tążyny w Białych Błotach były 11 i 12 sierpnia miejscami, które gościły artystów i publiczność z całej Polski na wydarzeniach wielkiego święta młodości i młodej twórczości festiwalu Parzybroda.
Niewiele wiadomo na temat enigmatycznego wędrownego muzyka i poety Jana Parzybrody „Kapuśniaczka” z podaleksandrowskiego Maciejewa (ur. ok. 1850 r., zm. ok. 1925 r.), to festiwal jego imienia przyciąga masy młodych ludzi. Festiwal prezentuje najnowsze awangardowe trendy w poezji i muzyce, twórczość młodego pokolenia, która daleko wykracza poza ramy standardów klasycznych, a również porusza współczesne i ważne tematy ochrony środowiska i ochrony zwierząt, szczególnie w obliczu aktualnych zmian klimatycznych.
Współcześni twórcy mogą zaprezentować swoje przemyślenia, aktywiści ekolodzy zaapelować o ochronę życia w każdej formie. Od tego zaczęło się w bibliotece miejskiej w Ciechocinku. Tam przedstawiono film w reżyserii Jonathana L. Ramsey’a „Można panikować”, w którym fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski przedstawia zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi w okresie jego życia, a także apeluje o ochronę klimatu, zadając pytanie, czy przetrwamy.
Po projekcji publiczność mogła wymienić poglądy z Pauliną i Mariuszem Warachim z fundacji Zielone Kujawy. Później festiwal przeniósł się do sali Edwarda Stachury w aleksandrowskim dworcu. Tam swoje utwory poetyckie przedstawili młodzi, lecz uznani już poeci: Joanna Łępicka z Krakowa i Maciej Taranek spod Wrocławia. Czy poezja jest komuś potrzebna poza poetami? - to główny temat rozmowy jaką przeprowadził z twórcami również poeta Dawid Mateusz. Po spotkaniu z poetami na scenę wyszedł zespół Toruńska Orkiestra Improwizowana, który zaprezentował kilka awangardowych, eksperymentalnych wydawałoby się utworów, wykorzystujących dźwięki otoczenia zebrane w jedną, interesująco brzmiącą całość, a jednym z użytych instrumentów była… taczka.
Drugi dzień festiwalu odbywał się na rozległej polanie u brzegów Tążyny w Białych Błotach. Rozpoczęto od prezentacji poetyckich Open Mic, na ustawionej tam scenie. A później zabrzmiały dźwięki muzyki, którą można byłoby zaliczyć do punk-rocka, hard-rocka, muzyki eksperymentalnej. Przed publicznością wystąpili: Wstyd, 8 Kaw, Zdrój, Maciej Maciągowski, Loufr, Lucca Cipriano & Tryptaminee. Wokół sceny rozsiadła się publiczność, zapłonęło ognisko, a drzewa zaświeciły obwieszone lampionami i w tej scenerii już nawet po zapadnięciu mroku wszyscy żywo podrygiwali w takt muzyki.
Zbigniew Sołtysiński
Parzybroda 2023 w Aleksandrowie Kujawskim