Zbrachlin. Odnowiony pomnik poległych
W szczególnie uroczystej atmosferze przebiegały obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Waganiec. Złożyły się na nie uroczystości w szkołach: Brudnowie, Niszczewach, Zbrachlinie oraz pod pomnikiem Poległych Żołnierzy na cmentarzu w Zbrachlinie i miejscowym kościele parafialnym.
Gminne uroczystości Dnia Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada na cmentarzu w Zbrachlinie gdzie pochowanych jest kilkudziesięciu żołnierzy poległych w pierwszych dniach II wojny światowej. Mogiła 31 stycznia podczas silnych wiatrów uległa zniszczeniu. Dzięki środkom gminy i wsparcia Fundacji Orlen „Czuwamy Pomagamy!” obelisk został naprawiony. Zmienił się też jego wygląd. Wymieniono płyty nagrobne, ustawiono krzyż, umieszczono orła wojskowego z 1919 roku – znak żołnierza polskiego oraz wykonano napisy na tablicy pamiątkowej w innym miejscu – na płycie nagrobnej. O tych działaniach przypomniał wójt gminy Waganiec Piotr Kosik.
Tradycyjnie druga część uroczystości połączona z nabożeństwem w intencji Ojczyny odbyła się w kościele parafialnym.
O wydarzeniach z pierwszych dni II wojny światowej, podczas których na dworcu kolejowym w Wagańcu zginęli żołnierze Wojska Polskiego mówił Bartosz Smykowski, kierownik Muzeum Artylerii Wojskowej w Toruniu, mieszkaniec gminy Waganiec, a ze wspomnieniami ze swojego dzieciństwa tego czasu dzielił się Leszek Cieślak.
11 Listopada to czas na historyczne spojrzenie na naszą niepodległość, nie tylko odzyskana po II wojnie światowej. Z refleksjami związanymi z rolą także wojska walczącego, kiedy trzeba, stojącego na straży pokoju i wolności podzielił się płk Łukasz Moraczewski , pracujący w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie, mieszkający na stałe w gminie Waganiec.
Uroczystość zakończył okolicznościowy program w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły.
Zbrachlin. Odnowiony pomnik poległych