Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Święto plonów (2022) w Bądkowie

Gminno-parafialne dożynki w Bądkowie tradycyjnie rozpoczęły się od poświęcenia  chleba i darów oraz mszy świętej  dziękczynnej za tegoroczne plony w miejscowym kościele parafialnym. Stąd po nabożeństwie ruszył na stadion dożynkowy orszak. Na czele  jechały udekorowane traktory, jako symbole nowoczesności  pracy w rolnictwie. Grupę gości prowadził z biało-czerwoną flagą, jak zwykle od dwudziestu lat, strażak Janusz Dolasiński. 

Główne uroczystości odbyły się na stadionie. Część obrzędowa rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Po hymnie prowadząca uroczystość Elżbieta Madajczyk przypomniała skąd wzięła się tradycja dożynek. To polski  sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i za owoce ich całorocznej pracy. A nazwa „dożynki” wywodzi się od słowa „dożynać”, czyli kończyć żęcie zboża. 

Po  wprowadzeniu do części obrzędowej wójt Ryszard Stępkowski, ks. proboszcz Antoni Tabak oraz przewodnicząca rady gminy Elżbieta Figas zostali poproszeni do uroczystości odebrania wieńców, chleba i owoców od delegacji KGW  i sołectw. 

Korowód dożynkowy poprowadzili starostwie dożynek  – Natalia i Sławomir Jaskólscy z Kaniewa. Prowadzone przez nich gospodarstwo ma długą tradycję, gdyż powstało w 1929 roku, a starostwie są czwartym pokoleniem kontynuującym pracę na roli. Produkcję rolną i hodowlaną prowadzą na 106 ha, z czego 76 jest własnych. Oboje mają wyższe wykształcenie, pan Sławomir  czynnie uczestniczy w życiu społecznym gminy. Wychowują trójkę dzieci i, jak mówią, mają nadzieję, że któreś z nich będzie kontynuowało  ich pracę. 

 

Był czas składania darów, nadszedł moment dzielenia się przyniesionym chlebem. Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość skosztowania pieczywa z tegorocznych zbiorów. 

Uroczystości dożynkowe to okazja do oficjalnego podziękowania w imieniu władz gminy i wojewódzkich za rok pracy w rolnictwie. Głos zabierał wójt Ryszard Stępkowski  oraz zaproszeni goście, m.in. członek zarządu województwa  Aneta Jędrzejewska. Odczytane zostały listy.  

Dożynki to także powód do zabawy. W tym roku część rozrywkowa była bogata, trwała do późnych godzin wieczornych. Rozpoczął ją tradycyjnie koncert orkiestry pod dyrekcją Tadeusza Wiśniewskiego, później zaproszone zostały na scenę trzy formacje taneczne działające przy GOK, zespół Czerwone Róże, a wieczorem gwiazdą był zespół CAMASUTRA.    

Święto plonów (2022) w Bądkowie

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video