Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Parzybroda 2022

Jan Parzybroda w dniach 26 – 27 sierpnia po raz dwunasty zawitał do Aleksandrowa Kujawskiego, kolejny raz pojawił się w dolinie Tążyny w Białych Błotach. Jego osoba reprezentuje miasto i okolice, promuje je szeroko jako miejsce, gdzie odbywa się festiwal współczesnych nurtów w poezji i muzyce, które zakwalifikować należy jako kulturę alternatywną, offową.  

Zjechali muzycy, literaci z Polski, aby zaprezentować niesztampowe podejście do procesu twórczego, prezentacji myśli i uczuć przez porzucenie klasycznych schematów  estetyki, co dało w efekcie bardzo wyrazisty i sugestywny przegląd współczesnej kultury, powiew świeżości młodej myśli twórczej w skostniałym nieco świecie sztampy kulturowej.

  Już pierwszego dnia festiwal zawitał do sali kolumnowej aleksandrowskiego dworca. Młodzi twórcy w osobach: Rafała Rutkowskiego, Niny Manel, Dawida Mateusza, Jakuba Wiśniewskiego mieli okazję zaprezentować swoją twórczość, a w rozmowie z Kamilem Brewińskim, również poetą, przedstawili swoje poglądy na współczesną formę twórczości literackiej, oderwanej od wzorców klasycznych. Kulminacją wydarzeń pierwszego dnia festiwalu był występ krakowskiego zespołu Kirszenbaum, który tworzą: wcześniej już wymieniony Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka. Muzycy zaprezentowali dynamiczne, pełne ekspresji utwory, w których ujawniały się elementy folkowe, bo właśnie stamtąd artyści czerpią motywy do swoich kompozycji. Tego samego ulice Aleksandrowa w poszukiwaniu pomnikowych drzew przemierzała grupa miłośników przyrody w ramach „spaceru dendrologicznego”. O potrzebie ochrony wyróżniających się wiekiem, wielkością lub innymi cechami okazów drzew oraz o procedurze przyznawania statusu pomnika przyrody mówił Mariusz Warachim z Fundacji Zielone Kujawy. Jednym z drzew, które zajęło uwagę uczestników, był wiekowy jesion rosnący naprzeciw budynku cerkwi prawosławnej, po drugiej stronie ulicy. Dokonano nawet pomiaru obwodu pnia drzewa. Wynik 5, 52 m pozwala w dużym przybliżeniu ocenić wiek drzewa na ponad dwieście lat.

  Drugiego dnia centrum wydarzeń festiwalowych przeniosło się na polanę u brzegu rzeki Tążyny w Białych Błotach. Tam w ciekawej naturalnej scenerii doliny rzecznej ustawiono namioty, pod którymi kolejni autorzy, Natalia Malek, Marcin Sendecki, odbyli spotkanie autorskie z  publicznością, które prowadził Kamil Brewiński. Następnie uwaga przybyłych skupiła się na scenie, gdzie przy akompaniamencie błysków efektów świetlnych zagrali muzycy zespołów: „Melisa”, „Titanic sea moon”, „Róża”, „Koza” i Julek Ploski, zaliczany do czołówki polskich producentów muzyki elektronicznej. Mocne uderzenie perkusji, gitary basowej wplecione w rytmiczne kompozycje przyciągnęły tuż pod scenę większość publiczności. 

  Festiwal Parzybroda dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Aleksandrowskiego, Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski. Materialnie wsparły festiwal firmy: Piekarnia Polkorn, Restauracja & Pizzeria „U Tomaszka”, BIN Sp. z o.o., Dekorbud. Partnerami wydarzenia byli: Gmina Wiejska Aleksandrów Kujawski, Miejska Biblioteka im. Marii Danilewicz-Zielińskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Służewie, Miejskie Centrum Kultury  w Aleksandrowie Kujawskim, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku. Znakomitego zmysłu organizatorskiego należy pogratulować Krzysztofowi Rogalskiemu i Paulinie Dudek, pomysłodawcom, twórcom i organizatorom festiwalu.

Zbigniew Sołtysiński 

Parzybroda 2022

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video