Wodowanie bata w Nieszawie
Fundacja Wolna Wisła oraz Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą zaprosili na 4 czerwca do Nieszawy na wodowanie repliki drewnianej łodzi piaskarskiej typu „bat” z rejonu Czerwińska nad Wisłą. Po okolicznościowych przemowach zgromadzona publiczność została zaproszona do wspólnego zepchnięcia łodzi na wodę, co wcale nie było łatwe.
Po wodowaniu łodzi wszyscy zostali zaproszeni Na prom Wacław, gdzie odbył się wernisaż wystawy prac malarskich Tadeusza Wiśniewskiego – jednego z budowniczych bata czerwińskiego, poświęconych pejzażom Wisły.
Łódź powstawała w warsztacie „Szkutnia Wolna Wisła” przez około półtora roku pod kierownictwem Tomasza Szczęsnego, przy współudziale wielu osób: sympatyków Fundacji Wolna Wisła, członków Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą i innych. Łódź została wykonana z dużą dbałością o szczegóły i wierność przekazom historycznym, co do użytych materiałów i technik produkcji. W Nieszawie zbudowany został kompletny kadłub, natomiast finałową zabudowę i montaż wyposażenia łódź przejdzie w swoim docelowym porcie w Czerwińsku, dokąd udała się w swój dziewiczy rejs Wisłą.
Wodowanie było jednym z wydarzeń odbywających się podczas Dni Nieszawy.
Wodowanie bata w Nieszawie