Nieszawa w rękach filmowców
Nieszawa zmieniła się nie do poznania. Od kilku tygodni centrum miasta znajduje się w rękach filmowców. Puste miejsce po wyburzonym kiedyś budynku na rogu u zbiegu placu Jagiellończyka i ul. 3 Maja zajmuje drewniany dom, jaki spotkać można było w przedwojennej miejscowości. Naprzeciw kolejna zmiana – stanął drewniany dom, przynajmniej wyglądający na okazały z zewnątrz.
Wyasfaltowany plac Jagiellończyka, centrum miasta pokrył się kocimi łbami wystającymi z piaskowego podłoża. Swój wygląd zmieniły niektóre fasady domów. Nie do poznania jest budynek Urzędu Miasta. To, że poznikały współczesne szyldy i napisy to zrozumiałe, ale zmienił się kolor tynku. Drzwi już nie prowadzą do urzędu, lecz do starszego felczera, adwokata, który przyjmuje we wtorki i czwartki, Polskiego Związku Zawodowego Chrześcijańskiej Służby Domowej.
Na ścianach pojawiły się stare plakaty, przypominające raczej ulotki, wiele domów otrzymało nowe okiennice, szyldy. Mieszkańcy, ale także przybyli goście zwabieni wieściami, że tutaj kręcą film z dawnych lat chętnie wyciągają komórki lub aparaty, ale strażnicy w różnych miejscach traktują nową scenografię miasta jak tajemnicę wojskową.
- Tymczasem to okazja do znakomitej promocji miasta – mówi jeden z mieszkańców. – Szkoda że władze tego nie dostrzegają. Zadowolone, że zamknięto im urząd, jakby utraciły kontrolę nad tym co się tu dzieje.
Inna rozmówczyni mówi, że dobrze byłoby, aby niektóre elementy dekoracji zostały tu na stałe. Ale czy tak się stanie. Póki co kręcą. Co kręcą? Oficjalnych wiadomości nie ma, jakby tajemnica sprzyjała pracom filmowców. Z przecieków mówi się tylko, że fabuła dotyczy współczesności, ale część wspomnieniowa związana jest czasami wojny, dniem w domu weselnym i tragicznymi wydarzeniami..
Reżyserem jest Wojciech Smarzowski, twórca „Klanu”, kultowego „Wesela” z 2004 roku. więc to ma być roboczo „Weselem 2”.
Propozycja nie dostała wsparcia finansowego Państwowego Instytutu Sztuki Wizualnej, co tłumaczono niedostarczeniem przez producentów opinii historyków i wątpliwościami dotyczącymi scenariusza. Po złożeniu odwołania produkcja dostała tzw. zachętę ze strony PISF-u.
Wiadomo też, że zagra plejada polskich gwiazd. Na ekranie pojawią się m.in. Robert Więckiewicz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Marianna Dziędziela, Arkadiusz Jakubik i inni. Premierę zaplanowano na jesień 2021 roku.
Z tablic informacyjnych zamykających centrum miasta wynika, że filmowcy kręcić będą w Nieszawie do października.
Nieszawa w rękach filmowców