Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Ciechocińska tężnia w remoncie

Od trzech miesięcy trwa rewitalizacja ciechocińskiej tężni. 7 lipca z postępem prac zapoznawali się: marszałek Piotr Całbecki, prezes Uzdrowiska Ciechocinek Marcin Zajączkowski a towarzyszył im prezes firmy remontowo-budowlanej Grzegorz Lipnowski, która wykonuje inwestycję. 

- Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. Nasz region, tuż za województwem zachodnio-pomorskim, dysponuje największą liczbą miejsc i łóżek sanatoryjnych w Polsce. Ciechocinek jest mekką dla kuracjuszy, a jego symbolem są właśnie ciechocińskie tężnie, dlatego tak ważne jest zachowanie ich w dobrym stanie. Dzięki rewitalizacji zabytki służyć będą następnym pokoleniom, a uzdrowisko będzie mogło się rozwijać – mówił marszałek województwa Piotr Całbecki.

 Na zespół ciechocińskich tężni składają się trzy drewniane obiekty służące do odparowywania wody w produkcji soli. Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Pokrywają je wiązki tarniny, po których spływa solanka. Trafia ona później do warzelni.  Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych wodny roztwór soli intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat – naturalne, lecznicze inhalatorium. W miarę użytkowania na tarninie osadza się sól, która obciąża konstrukcje tężni, powodując zapadanie poszczególnych wiązek, a w konsekwencji osłabienie intensywności odparowywania solanki. Co jakiś czas trzeba tarninę wymieniać, a konstrukcje drewniane naprawiać. 

Obecnie w trakcie remontu jest trzecia, najmłodszą tężnię wybudowana w roku 1859. Później przystąpi się do remontu tężni nr 1.  Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość inwestycji to 21,6 miliona złotych. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej wyniosło 15 milionów złotych. Resztę środków stanowi wkład marszałkowskiej spółki Uzdrowisko Ciechocinek, która w imieniu samorządu województwa administruje kompleksem tężni. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum płockich firm, której liderem jest Firma Remontowo-Budowlana Grzegorz Lipowski.

Dzięki inwestycji odtworzone zostaną uszkodzone elementy konstrukcyjne tych obiektów. Wykonawcy naprawiają fundamenty, wymieniają pale i drewniane słupy. Odnowione zostaną pomosty górne i dolne oraz zbiorniki solankowe. Konstrukcje pokryje nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy. Tężnie będą dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków. Teren wokół nich zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi i ławki.

Ciechocińska tężnia w remoncie

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video