Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Wspomnienie o Stefanie Paczkowskim

25 kwietnia, w wieku 93 lat, zmarł Stefan Paczkowski, zasłużony dla lokalnej społeczności historyk i społecznik.Ceremonia pogrzebowa odbyła się 27 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie Kujawskim.

O godzinie 13 przed bramą cmentarza zgromadzili się mieszkańcy, którzy chcieli towarzyszyć zmarłemu w ostatniej podróży. Wśród żegnających rodzina, przyjaciele i znajomi. Z krótką przemową wystąpił syn zmarłego Andrzej. Wspomniał ojca jako skromnego człowieka. I takaż skromna była ceremonia pogrzebowa bez kapłanów, orkiestry i rozgłosu. Urnę z prochami zmarłego złożono do pieczary w ciszy, przerywanej tylko cichym łkaniem bliskich.
Stefan Paczkowski większość swojego 93- letniego życia poświęcił pracy nad historią regionu i lokalnego szkolnictwa. Jego publikacje rzuciły światło na zapomniane aspekty tematyki, którą się zajmował.
Ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Instytucie Pedagogiki i Psychologii UMK uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych o specjalności historyk oświaty i wychowania. Był wykładowcą UMK oraz pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej. Następnie został nauczycielem w Zespole Szkół Ogrodniczych w Aleksandrowie Kujawskim jako nauczyciel języka polskiego. Działalność naukową związał z Włocławskim Towarzystwem Naukowym, którego był jednym z członków założycieli.
Do najszerzej znanych prac naukowych Stefana Paczkowskiego należy książka „Służewo na Kujawach Wschodnich” oraz artykuły naukowe: „Kształtowanie się władzy Ludowej w powiecie nieszawskim (aleksandrowskim) w latach 1945-1948”; „Kształtowanie się polskiej oświaty i szkolnictwa na Kujawach Wschodnich w okresie I Wojny Światowej”; „Z dziejów Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą na Kujawach”, „Z zagadnień osadnictwa średniowiecznej Nieszawy do roku 1422”; „Aleksandrów Kujawski podczas okupacji hitlerowskiej 1939-1945”. Wiele artykułów i recenzji publikował w „Zapiskach Kujawsko-Dobrzyńskich”.
Działał społecznie. Był członkiem władz Włocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz pełnił wiele funkcji w instytucjach szczebla lokalnego, wojewódzkiego i centralnego. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego, członkiem Zarządów: Miejskiego, Powiatowego, Okręgowego i Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Głównej Komisji Historycznej. Przez dwie kadencje był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Informacji o działalności Stefana Paczkowskiego udzielił Robert Stodolny.
Zbigniew Sołtysiński

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video