W setną rocznicę zaślubin
W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem w Pucku 10 lutego br. grupa młodzieży ze Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej ze Szkoły Podstawowej w Nieszawie wraz z opiekunem Maciejem Marjańskim uczestniczyła w uroczystych obchodach pod przewodnictwem prezydenta RP.
Najpierw miał miejsce przyjazd historycznego pociągu z Gdańska z aktorem wcielającym się w postać gen. Józefa Hallera na pucki dworzec. Następnie prezydent RP dokonał odsłonięcia tablicy Antoniego Miotka - puckiego działacza niepodległościowego na budynku Urzędu Miasta. Na Starym Rynku burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska przywitała gości oraz wszystkich zebranych. Po uroczystej mszy w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia dalsza część uroczystości odbyła się w porcie rybackim, gdzie dokonano aktu odrodzenia zaślubin. Wojsko wykonało salut narodowy z armat a za śmigłowcem WP złożono wieniec na wody Zatoki Puckiej. W porcie przemówienie wygłosili prezydent Andrzej Duda oraz prezes LMiR kpt. żw. dr Andrzej Królikowski. Ostatnim punktem programu była inscenizacja historyczna Zaślubin Polski z Morzem, upamiętniająca miejsce wydarzeń sprzed 100 lat.
Data 10 lutego ma jeszcze jedno znaczenie. Jest to bowiem święto Ligi Morskiej i Rzecznej. Dlatego też nieszawska młodzież aktywnie włączyła się w opisane przedsięwzięcie spełniając patriotyczny obowiązek, który na długo zapisze się w ich pamięci. Pobyt nad pełnym morzem we Władysławowie dostarczył im niezapomnianych wrażeń.
W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem