Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Festiwal dwóch cesarzy (2019)

To już po raz trzynasty Aleksandrów Kujawski rozbrzmiewał muzyką różnych narodów w wykonaniu artystów zaangażowanych przez Fundację Lubuska Camerata, obok Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski, organizatora XIII Międzynarodowego Festiwalu Dwóch Cesarzy, który odbył się w dniach 23-25 sierpnia.

Jak co roku, inauguracja festiwalu odbyła się kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. Licznie przybyłą publiczność, wypełniającą również jedną z nowo dobudowanych naw bocznych, przywitał księdza prałata Leszka Malinowskiego. Głos zabrał również burmistrz Andrzej Cieśla.

- Tymi koncertami chcemy nawiązać do historycznej wielokulturowości tego miasta  i do wszystkich narodów, które je zamieszkiwały – mówił. -  Ostatni koncert ma być podkreśleniem dla mijającego w tym roku stulecia polskiego samorządu w Aleksandrowie Kujawskim.

Następnie Ewa Monczak przedstawiła program artystyczny tego dnia, który w całości poświęcony był Stanisławowi Moniuszce w dwusetną rocznicę jego urodzin. W gali operowej „Znasz li ten kraj” Mariusza Monczaka i Olega Chelpanova (skrzypki), alcistki Nadii Monczak, wiolonczelistki Sonyi Matoussovej, przy fortepianie Stevena Massicotte oraz sopranistki Katarzyny Jakóbczyk wykonali kilka utworów kompozytora, a uroku całości dodały recytacje utworów polskich poetów w wykonaniu znanej z seriali telewizyjnych Izabeli Kuny.

Drugi dzień festiwalu minął jako Fiesta Urodzinowa  z okazji 100-lecia samorządu polskiego w Aleksandrowie Kujawskim. Dzień ten zbiegł się z świętem narodowym Ukrainy. Wśród licznych gości zgromadzonych w sali kolumnowej aleksandrowskiego dworca był konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharszczyszyn, attaché wojskowy Ambasady Ukrainy w Polsce Vadym Remizov oraz młodzież ukraińska przebywająca na wakacjach (czytaj str. 20). Konsul wygłosił okolicznościowe przemówienie. Popisom artystów przyglądał się również Jerzy Janczarski dyrektor departamentu kultury i edukacji w Urzędzie Marszałkowskim, który w znacznym stopniu dofinansował festiwal.
Z repertuarem pieśni rozmaitych narodów z Bałkanów, Węgier, a także Romów, Hucułów, Żydów i innych wystąpili: Grek Vasilelois Mantoudis z akordeonem, Nadia Monczak ze skrzypcami i kontrabasista Tobiasz Michna. Swoje walory wokalne zaprezentowała Węgierka Veronika Juhasz. Wystąpił również wirtuoz skrzypiec z Filharmonii Lwowskiej Jarema Pawliw.
Koncert Galowy kończący festiwal również poświęcony setnej rocznicy samorządności polskiej w Aleksandrowie Kujawskim odbył się w kościele pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. W imieniu gospodarzy, księży Salezjanów, gości przywitał ksiądz Przemysław Cholewa, pięknymi słowy o artystach, którzy pozwalają obcującym ze sztuką dotknąć nieba, zachęcił wszystkich do wysłuchania koncertu. Ksiądz Cholewa dodał również informację o setnej rocznicy obecności Salezjanów w Aleksandrowie Kujawskim, która również przypada w tym roku.
Z utworami Twardowskiego, Mozarta, Czajkowskiego i Brucha wystąpili przed publicznością: Międzynarodowa Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Stevena Massicote z Kanady, Nadia Monczak – skrzypce solo, Sonya Matoussova – wiolonczela solo.

Festiwal Dwóch Cesarzy na stałe wpisał się już w tradycję kulturalną miasta, będąc co roku oczekiwanym przez publiczność wydarzeniem. Jest również oknem na międzynarodowy świat kultury, a także efektywną formą promocji Aleksandrowa Kujawskiego w świecie.
Tekst i zdjęcia Zbigniew Sołtysiński

Festiwal dwóch cesarzy (2019)

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video