Waganiec. Dożynki z jubileuszem (2016)
Tegoroczne dożynki w gminie Waganiec miały szczególnie uroczysty charakter. Połączone były z obchodami 25-lecia gminy.
Rano odbyło się okolicznościowe spotkanie radnych i mieszkańców poprzedzone oficjalnym oddaniem do użytku nowej sali konferencyjnej w odnowionej części budynku Urzędu Gminy. Z okazji 25-lecia istnienia gminy była okazja do podziękowania i wręczenia pamiątkowych medali osobom szczególnie zasłużonym dla jej powstania i rozwoju.
Święto plonów rozpoczęło się tradycyjnie, mszą dziękczynną za tegoroczne plony, odprawioną w kościele parafialnym w Zbrachlinie. Stąd korowód z dożynkowymi wieńcami i bochnami chleba przy dźwiękach Gminnej Orkiestry i pokazie zespołu mażoretek przeszedł na stadion sportowy. Tutaj gości powitał wójt Piotr Kosik, mówiąc że święto plonów jest najpiękniejszym dniem w roku dla każdego rolnika. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim ciężka praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do ziemi.
Wójt przypomniał, że gmina jako odrębna jednostka samorządu terytorialnego powstała w 1991 roku. W ciągu 25 lat wieś się zmieniła, co świadczy o mądrym gospodarowaniu. W ostatnich latach szczególnie, a to za sprawą także środków zewnętrznych, które są dobrze wykorzystywane poprawiły się warunki życia mieszkańców.
Na uroczystości przybyli m.in. starosta aleksandrowski Dariusz Wochna, wójtowie gmin: Aleksandrowa Kujawskiego - Andrzej Olszewski, Bądkowa – Ryszard Stępkowski, Konecka – Ryszard Borowski, Raciążka – Wiesława Sławińska, burmistrz Nieszawy - Przemysław Jankowski, komendant powiatowy straży pożarnej – Tomasz Kubik, zastępca komendanta powiatowego policji – Andrzej Kłos, dyrektor Zespołu Leczniczo-Opiekuńczego w Raciążku – Wioletta Wiśniewska, komendant WKU ppłk Andrzej Koprowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Zbigniew Kędzierski, radny powiatowy Maciej Włoch, radni gminy, proboszczowie parafii obejmujący gminę z ks. proboszczem parafii w Zbrachlinie Henrykiem Chabasińskim i proboszczem parafii w Nieszawie ks. Grzegorzem Molewskim. Listy do uczestników dożynek skierował poseł: Jan Krzysztof Ardanowski i senator Józef Łyczak.
Organizatorem tegorocznych dożynek były sołectwa Kaźmierzyn i Konstantynowo, które zadbały o dekorację. Uroczystość rozpoczął występ klubu Seniora „Mimoza”. Grupa działa od 2007 roku, liczy 16 osób, przewodniczy jej Teresa Herba, a kierownikiem muzycznym jest Tomas Centkowski.
Starościną dożynek była Dorota Lisińska z Konstantynowa. Wraz z mężem Marcinem wychowuje 8-letnią Kingę i dwuletnią Kornelię, jest na urlopie wychowawczym, przygotowuje się do pracy licencjackiej w Wyższej Szkole Bankowej. Starostą był Piotr Tomaszewski, od urodzenia mieszkaniec Wagańca. Ma 37 lat, jest żonaty, ma 12-letnią córkę Zuzannę. Jest przedsiębiorcą, zajmującym się hurtową i detaliczną sprzedażą paliw płynnych.
Starostowie na stadion zajechali dorożką powożoną jak zwykle przez Mariusza Sobczaka.
Wieńce i bochny chleba odbierali od delegacji sołectw: wójt Piotr Kosik, przewodniczący Rady Gminy Jarosław Różański oraz ks. Proboszcz Henryk Chabasiński. Zgodnie z tradycją starostowie przynieśli gospodarzom bochen chleba do sprawiedliwego podziału. Po nich podążały grupy z wieńcami i bochnami chleba upieczonymi z tegorocznej mąki. Korowód otwierała Zuzanna Tomaszewska niosąc tablicę z napisem Gmina Waganiec 25 lat, oraz Jakub Malicki z koszem owoców. Jako pierwsi wieniec przynieśli gospodarze dożynek – Aleksandra Rogiewicz, Agnieszka Tyburska, sołtys Kaźmierzyna Marta Tomaszewska i sołtys Konstantynowa Mariusz Malicki. Wieniec i chleb złożył zespół Mimoza, a za nim: KOŁO POLSKIEGO ZWIĄZKU EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW (Jadwiga Wiatrowska, Zuzanna Zajączkowska, Leszek Kordubski). Szły delegacje sołectw: BERTOWO (Elżbieta Kotowska, Mirosław Mierzwiecki, Tadeusz Kotowski), BRUDNOWO (Sylwia Kowalska, Irena Kołowrocka, Mieczysław Kołoworcki), JÓZEFOWO ( Henryka Kułakowska, Zbigniew Czajkowski), KOLONIA ŚWIĘTE (Łukasz Olenik, Kamila i Sławomir Kopaczyk oraz Renata i Arkadiusz Borkowscy), MICHALIN (Jadwiga Michalska, Jadwiga Zając, Kamila Zielińska, Iwona i Dariusz Marszewscy), NISZCZEWY (Beata lewandowska, Róża Kaźmierczak, Agnieszka Małkiewicz, Aneta Stróżyńska, Justyna Zwierzchowska), ZBRACHLIN (Honorata Szudzik, Emilia Łapciak, Edyta Szudzik, Zbigniew Ogrodowski, Błażej Wawrzyńczak, Marcin Misiak), PLEBANKA ( Izabela Szlachetka i Irena Kaźmierczak), PRZYPUST (Anna Jaskrowska, Grażyna i Cezary Szudzikowie, Jadwiga Kulpa, Jarosław Budny), SIERZCHOWO (Jadwiga Czekała, Piotr Paryś, Krzysztof Czekała, Zbigniew Szudzik i Marcin Oleśkowski), SIUTKOWO (Elżbieta Sobocińska, Emilia i Marcin Urbańscy), STARY ZBRACHLIN ( Oliwia Ogrodowska i Krystian Kulpa), SZPITALKA (Monika Kamińska, Katarzyna Kaźmierczak i Grzegorz Szopa), ŚLIWKOWO (Jadwiga Lasota, Alicja i Patrycja Staszakowie, Hubert i Kacper Kowalscy, Anna i Marcin Kowalscy oraz Agnieszka i Marcin Staszakowie), WAGANIEC – bloki, PlantiCo (Marta Hołtyn, Arkadiusz Najder, Dorota Erwińska i Romana Winnicka), WAGANIEC (Bernadeta Gajdzińska, Ewelina Gajdzińska i Danuta Trojanowska), WIKTORYN (Aleksandra Skus, Edward Brzeziński i Wojciech Marut), WŁOSZYCA (Krystyna Lis, Zofia Fiedziuszko i Paweł Rolirad), WÓJTÓWKA (Danuta Osińska, Zofia i Paweł Kozłowscy, Krystyna i Jan Kruszczyńscy), WÓLN ( Anna Góralska, Ewa Żbikowska i Małgorzata Dziuba), ZBRACHLIN (Henryka Malinowska).
Po korowodzie chleb został pokrojony i częstowano nim gości i mieszkańców. Życzenia z okazji jubileuszu złożyli wójt Raciążka Wiesława Sławińska oraz burmistrz Nieszawy Przemysław Jankowski. Przed publicznością ponownie wystąpił zespół Mimoza, tym razem z przyśpiewkami. Po nim przedstawienie pt. „My jesteśmy tanie dranie” z motywami więziennymi zaprezentował zespół ZBRAT. Widowisko wyreżyserowała Dorota Danielak, kostiumy przygotowała Ewa Zimecka, a muzyką zajęła się Renata Wojciechowska. Kolejnym punktem programu artystycznego był pokaz dawnego młócenia zboża wraz z improwizacją pożaru przygotowany przez sołectwa Kaźmierzyn i Konstantynowo.
Organizatorzy zadbali także, aby gościom niczego nie brakowało. Stoiska gastronomiczne obsługiwały : Jadwiga Wysocka, Patrycja Kozicka-Weber, Hanna Tomaszewska. Grochówkę przygotowało OSP Straszewo, kiełbaski i kaszankę z grilla panie z KGW ze Zbrachlina: Henryka Malinowska, Bożena Łapciak, Anna Przekwas. Pan Malicki oferował przejażdżkę konną dla dzieci i dorosłych, a Leszek Cieślak, związany z gminą, prezes Zarządu Rejonowego LOK we Włocławku prowadził konkurs strzelecki. Były stoiska i wystawy informacyjne, można było wybić pamiątkową monetę na okoliczność 25-lecia gminy. Można było podziwiać motocykle grupy CAL Bikers, stary sprzęt rolniczy, m.in. młockarnię, zadbane posesje pokazane na wystawie fotograficznej.
Wieczorem bawiono się tańcząc przy muzyce Zespołu Cygańskiego Tabor oraz późnym wieczorem zespołu PULS z Chocenia.