Konkurs chórów
Po raz czwarty Kolegium Salezjańskie w Aleksandrowie Kujawskim gościło uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Chórów im. św. Jana Bosko. W sobotę 21 listopada do rywalizacji przystąpiło 19 zespołów z całego kraju.
Impreza rozpoczęła się odśpiewaniem Gaude Mater Polonia w wykonaniu chóru Pro Nobis z Janikowa. Prezentacje chórów trwały od rana, od godziny 9.45 aż do 16.00. Zespoły były zobowiązane do przygotowania przynajmniej trzech utworów o dowolnej tematyce, zróżnicowanych pod względem stylu. Dopuszczono wykonanie jednego utworu konkursowego z towarzyszeniem dowolnego instrumentu lub instrumentów.
Jury w składzie prof. Roman Grucza z Torunia, dr hab. Aleksandra Grucza Rogalska z Bydgoszczy, prof. Marek Rocławski – rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Bernard Mendlik ogłosiło wyniki.
Nagrodę Grand Prix konkursu jury przyznało zespołowi wokalnemu Art’n’Voices z Wejherowa. Chór ten zdobył również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora salezjańskiego. Nagroda dla najlepszego dyrygenta przypadła Piotrowi Jańczakowi z Wyrzyska. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i statuetki.
(Pozostałe wyniki w różnych kategoriach podajemy na stronie internetowej: www.kujawy.media.pl)
Po odczytaniu wyników konkursu laureaci zaprezentowali po jednym z utworów. Słuchacze mieli również możliwość posłuchać poza konkursem aleksandrowskiego chóru Cordiale Coro.
Na zakończenie przewodniczący jury prof. Roman Grucza podziękował organizatorom i uczestnikom oraz podsumował wydarzenie.
– Z każdym rokiem wzrasta liczba chórów biorących udział w aleksandrowskim konkursie, wzrasta poziom artystyczny i profesjonalizm wykonawców. W przyszłym roku pewnie będzie jeszcze lepiej.
Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia był Jarosław Dąbrowski, dyrygent chóru Cordiale Coro.
Impreza zorganizowana była przez: aleksandrowski chór Cordiale Coro, Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie, Kolegium Kujawskie Księży Salezjanów, Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim, Fundacja Przedsiębiorczości „Start” z Ciechocinka, Środowiskowy Dom Pomocy w Aleksandrowie Kujawskim. Głównym sponsorem była Klinika „Pod Tężniami” w Ciechocinku, która ufundowała nagrodę w postaci weekendowego pobytu dla dwóch osób w klinice dla najlepszego dyrygenta.
W kategorii chórów parafialnych nie przyznano I i II miejsca, a III zdobył Chór Laudate Dominum z Łochowa. Wyróżniono w tej kategorii Chór Cantores Mariae z Torunia. Zespół wokalny Art’n’Voices z Wejherowa uzyskał I lokatę w kategorii zespołów wokalnych, dwie II-gie Męski Zespół Chorałowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i zespół wokalny Canti z Warszawy, III Con Fuoco z Szamotuł. Wśród chórów mieszanych przyznano dwa II-gie miejsca dla Chóru Politechniki Poznańskiej Volantes Soni i Chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia w Łodzi III, dwie III dla Chóru Skont –Tin –Nont z Unisławia i Poznańskiego Chóru Kameralnego Fermata, a laur zwycięstwa przypadł Chórowi MCK w Bydgoszczy i Wyrzyskiemu Chórowi Męskiemu Canto z Wyrzyska. Wyróżniono w tej kategorii Chór Mieszany Dominanta z Babiaka, Chór Mieszany Domu Kultury w Stęszewie, Chór Pro Nobis z Janikowa, Chór Con Passione Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, Chór Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych Cantores Don Bosco z Zabrza . Nagrodę Grand Prix konkursu jury przyznało zespołowi wokalnemu Art’n’Voices z Wejherowa. Chór ten zdobył również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora salezjańskiego.