Raciążek nie ma wójta. Sąd unieważnia wybory
Sąd Okręgowy we Włocławku po trwającym od listopada ub. roku procesie unieważnił wczoraj (6 marca) wybory samorządowe w Raciążku na wójta tej gminy. W uzasadnieniu wytknął przewodniczącym pięciu komisji wyborczych rażące uchybienia.
W Raciążu w ubiegłorocznych wyborach samorządowych na wójta startowało dwóch kandydatów: dotychczasowa wójt Wiesława Słowińska, kierująca gminą dwie kadencje, zgłoszona przez Komitet Wyborczy Rozwój i Tradycja oraz Janusz Ceglewski, który startował z własnego komitetu. Uprawnionych do głosowania było 2549 osób, kart do głosowani wydano 1585. Nieważnych kart było 30. Wiesława Sławińska zebrała, według wyliczeń pięciu komisji wyborczych, 845 głosów, Janusz Ceglewski - 710. Decyzją Państwowej Komisji Wyborczej wójtem na następną kadencję została Wiesława Słowińska.
Komitet Janusza Ceglewskiego dopatrzył się podczas wyborów wielu nieprawidłowości, m.in. zaginęła część kart, które były przekazane komisjom wyborczym, w głosowaniu brały udział osoby nieuprawnione, mieszkające w sąsiednich gminach, które nie miały prawa brać udziału w wyborach na wójta, bo to mogą robić tylko wyborcy z danej gminy, podejrzewano o błędy w policzeniu głosów. W tej sytuacji zgodnie z procedurami komitet złożył 29 listopada ub. roku protest wyborczy do Sądu Okręgowego we Włocławku, domagając się unieważnienia wyborów. Sąd wyjątkowo skrupulatnie zajął się tą sprawą, badał niemal każdą kartę do głosowania, przenalizował wszystkie listy wyborców uprawnionych do głosowania. Sąd przesłuchał przewodniczących wszystkich komisji obwodowych, którzy byli stronami postępowania oraz innych świadków, m.in. tych którzy głosowali, choć nie byli uprawnieni do wybierania wójta. Takich osób sąd naliczył 49. Niektórzy zostali dopisani do listy wyborców, która została sporządzona na stan z dnia 26 października, choć wnioski złożyli w pierwszych dniach listopada. Sąd potwierdził wyniesienie 100 kart. Skala stwierdzonych nieprawidłowości, jak sąd stwierdził, okazała się była ogromna.
Wczoraj, 6 marca Sąd Okręgowy we Włocławku uznał protest wyborczy i unieważnił wybory na wójta, co oznacza, że z dniem 7 marca wójt straciła mandat i muszą być rozpisane nowe wybory. Od tego postanowienia, strony postępowania sądowego, a byli nimi przewodniczący komisji obwodowych oraz KKW Janusz Ceglewski służy odwołanie do sądu apelacyjnego.
Stanisław Białowąs