Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Tropem wilczym w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w gminie Aleksandrów Kujawski w dzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  jakie od 2011 roku funkcjonuje w dniu 1 marca w Polsce jako święto państwowe.

Jest to święto upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia  niepodle-głościowego działających w latach 1944-1963 w granicach Polski sprzed II wojny światowej.  1 marca to rocznica wykonania w 1951 r. wyroków śmierci na członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
  Bieg odbywający się pod hasłem „Tropem Wilczym” jest inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja i  organizowany jest w 81 miastach Polski i dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Na Kujawach odbył się po raz pierwszy. W akcję włączył się Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej w Aleksandrowie Kujawskim reprezentowany przez pwd. Dariusza Jankowskiego HO, organizatora aleksandrowskiej imprezy. Wydarzenie cieszyło się wsparciem lokalnych władz samorządowych, przedsiębiorców i organizacji społecznych.
  Organizatorom i uczestnikom sprzyjała słoneczna aura i rześkie powietrze pobudzające do sportowego wysiłku. Do biegu zgłosiło się sto osób, jednak uczestników było znacznie więcej, którzy w zdrowej rywalizacji chcieli upamiętnić bohaterów. Biegły nawet całe rodziny. Przedział wiekowy dość szeroki, jednak wśród uczestników przeważała młodzież. Najmłodszą uczestniczką, nie biorącą jednak czynnego udziału w biegu, była sześciomiesięczna Dobrawa Cygańska, która pod opieką rodziców przyglądała się wydarzeniu.
Dystans liczył 1963 metry, a to dla upamiętnienia roku zamordowania przez ZOMO ostatniego z wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek. Miejscem startu był plac zabaw w Rożnie-Parcele przy ulicy Konwaliowej, gdzie wcześniej rozdano koszulki i miała miejsce symboliczna modlitwa za Ojczyznę.  Na zakończenie biegu na terenie stadniny „Kalinowy Zaułek” nie odbyło się, jak zwykle wręczanie laurów zwycięzcom, bo ideą biegu był sam w nim udział dla upamiętnienia bohaterów. Dla przybliżenia ich postaci na miejscu ustawiono tablice informacyjne. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale  i zostali uraczeni wybornym poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele. 
 
Zbigniew Sołtysiński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Tropem wilczym w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video