Stał ponad pół wieku, upadł w kilka minut
Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego na placu Gdańskim w Ciechocinku powstał w 1951 roku. Podobno za pieniądze, które zbierano na utworzenie w Ciechocinku izby porodowej. 30 grudnia 2014 roku, kilka minut po godzinie 7.00 - po ponad 60 latach istnienia - rozpoczął się demontaż dwunastometrowego obelisku.
Pomnik miał kształt trójgraniastej iglicy z betonu wspartej na trójkątnym cokole. Płaskorzeźby obrazowały sojusz robotniczo-chłopski oraz braterstwo broni sowieckiej armii i Wojska Polskiego. 21 kwietnia 2008 roku ciechocińska Rada Miejska uchwaliła jego rozbiórkę. W tej samej uchwale radni deklarowali, że w miejsce komunistycznego obelisku ma zostać wybudowany pomnik poświęcony poległym za Ojczyznę, bez dzielenia polskich żołnierzy na miejsce formowania jednostek wojskowych.
Jak pisała w jednym z lokalnych czasopism, dokumentująca dzieje uzdrowiska, Aldona Nocna: "Po 1989 roku. zlikwidowano pomniki Wdzięczności we Włocławku, Aleksandrowie Kuj. i Brześciu Kuj. W Toruniu Rada Miejska zdecydowała o usunięciu pomnika Wdzięczności sprzed Muzeum Etnograficznego 10 lat temu. A w Ciechocinku?...". A w Ciechocinku burmistrz Leszek Dzierżewicz wykonał uchwałę RM po blisko siedmiu latach od jej przegłosowania.
W tym czasie prostowano m.in. sprawę własności gruntu, na którym stał obelisk. Słano również pisma w sprawie jego rozbiórki - bez odzewu - do instytucji rosyjskich. Inicjatorami rozbiórki pomnika byli radni obecnej i poprzednich kadencji - Aldona Nocna, Wojciech Marjański oraz radni Prawa i Sprawiedliwości - Paweł Kanaś, Krzysztof Czajka i Waldemar Świeczkowski.
Więcej o wydarzeniu w styczniowym numerze "Gazety Ciechocińskiej".
Tekst i fot. Mariusz Strzelecki
Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Ciechocinku zburzony