Wał przeciwpowodziowy w Wołuszewie przebudowany. Fotoreportaż
W Wołuszewie zakończono przebudowę dwukilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego. Inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tej części gminy Aleksandrów Kujawski.
Wał przeciwpowodziowy w Wołuszewie przebudowany
W Wołuszewie zakończono przebudowę dwukilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego. Inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tej części gminy Aleksandrów Kujawski.
Nadwiślane tereny w Otłoczynie i Wołuszewie a także Ciechocinek chroni ponad 12-kilometrowy wał przeciwpowodziowy. Budowla ta wymaga modernizacji, co faktycznie wiąże się z jej umocnieniem współcześnie stosowanymi metodami.
Z występowaniem podtopień terenów bezpośrednio przylegających do Wisły mamy do czynienia co roku. Co jakiś czas przebierają one groźne formy. Pamiętnej powodzi z 2012 roku w stan alarmowy postawiona została cała ta część gminy Aleksandrów Kujawski, a strażacy i mieszkańcy zwozili worki pod wał, gdzie znajduje się droga powiatowa Otłoczyn-Ciechocinek.
Gdyby woda zaczęła przelewać się na drogę, trzeba byłoby zbudować na niej zaporę z piasku.
- Jesteśmy z tej inwestycji bardzo zadowoleni - mówi Arkadiusz Świątkowski, sekretarz gminy Aleksandrów Kujawski. – Dzięki modernizacji tej części wału podczas akcji przeciwpowodziowej nie będziemy już musieli kierować w to miejsce ekip ratowniczych i
zwozić worków piasku, aby być przygotowanym na przerwanie wału. Na drodze powiatowej przechodzącej przez wał, w najbardziej newralgicznym miejscu, teraz będzie można w krótkim czasie umieścić zapory. Co ważne przejazd przez wał w Wołuszewie został też poszerzony dla rowerzystów. Zrobiło się bezpieczniej.
Inwestycja była prowadzona przez Wojewódzki Zarząd Urządzeń Wodnych we Włocławku.
- Przebudowa dwukilometrowego odcinka wału kosztowała 7,6 mln zł, a roboty zostały wykonane przez firmę „Transpol” z Łojewa w rekordowo krótkim czasie – mówi Franciszek Złotnikiewicz, dyrektor WZUW. - Marzy nam się kontynuowanie tych robót, ale to zależy od uzyskanych na ten cel środków.
- Od strony odwodnej skarpa została umocniona specjalnymi koszami gabionowymi wypełnionymi kamieniem łamanym, co zapewni stabilizację – wyjaśnia Zenon Poliński, prezes ”Transpolu”. - W środku ustawiono mur pionowy. Przebudowano też linię niskiego napięcia i oświetlenie.
Roboty rozpoczęto tak późno, bo jak się okazuje na przeszkodzie stanęły bociany. Trzeba było czekać aż odlecą, gdyż wiązały się one ze zniszczeniem niektórych gniazd. Po wykonaniu prac zostały jednak one odbudowane i ptaki będą miały wiosną gdzie wrócić.
W uroczystości oddania inwestycji do użytku uczestniczyli m.in. wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes oraz wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa. Gminę Aleksandrów Kuj. reprezentował sekretarz gminy Arkadiusz Świątkowski.
ZDJĘCIA W GALERII (album Aleksandrów Kujawski ...)