Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

W dożynkowym korowodzie w Łazieńcu. Fotoreportaż

Święto plonów w gminie Aleksandrów Kuj.

W dożynkowym korowodzie w Łazieńcu. Fotoreportaż

Święto plonów w gminie Aleksandrów Kuj. odbywa się co roku w innym sołectwie, co pobudza do rywalizacji, bo każda wieś chce się pokazać z jak najlepszej strony. W tym roku gospodarzem był Łazieniec. We wsi pojawiło  się wiele interesujących dekoracji. Największe zainteresowanie wzbudzał wędkarz z prawdziwą wędką siedzący nad prawdziwym jeziorem, tyle tylko że znajdującym się na ulicy Hallera. Choć deszcz spadł dwa dni przed dożynkami, to ogromna kałuża nadal stała, bo tu to normalność. Nad wędkarzem znajdował się napis:  „Burmistrz z wójtem debatują, a mieszkańcy se wędkują”. W ten sposób mieszkańcy przypomnieli, że ten krótki odcinek ulicy łączący miasto z Łazieńcem od lat czeka na utwardzenie. Chodzi o część miejską traktu, bo wiejska asfalt już ma.
Gospodarzem dożynek był sołtys Karol Dobrzelecki, więc to on  gości powitał, przypominając jak ważny jest to dzień dla wsi,  po czym, po odegraniu hymnu przez Orkiestrę Dętą „Księżna Kujaw” z Ostrowąsa, poprosił przybyłych księży ze wszystkich parafii w gminie do wspólnego odprawienia nabożeństwa dziękczynnego. Wcześniej przed tymczasową scenę, gdzie znajdował się polowy ołtarz, wprowadzone zostały poczty sztandarowe jednostek OSP i szkół. Na zakończenie mszy głos zabierali: wójt Andrzej Olszewski i przewodniczący Rady Gminy Waldemar Bartczak, wygłaszając okolicznościowe przemówienia, przypominające  wielowiekową tradycję święta plonów oraz podsumowujące tegoroczny żniwa w gminie.
Nastąpił  moment przekazania bochna chleba przez starostów, którzy zostali przez prowadzących uroczystość – Małgorzatę Świątkowską i  Grzegorza Jankowskiego ubranych w regionalne stroje  przedstawieni. Starościna Małgorzata   Ochędalska jest mieszkanką Łazieńca, wraz z mężem prowadzi w Wagańcu Przedsiębiorstwo Handlowo-Nasienne „ZODAR”.  Firma zajmuje się głównie produkcją roślinną (uprawę ziemniaków i zbóż) oraz hodowlą bydła.
Starostą dożynek był Wiesław Szarecki, który z żoną Urszulą prowadzi gospodarstwo rolne. Uprawia drzewa i krzewy ozdobne oraz byliny.
Tegorocznymi asystentami starostów byli: Agnieszka Łaptuta i Jacek Urbański.
Wspólny wieniec złożyły sołectwa: Podgaj, Służewo, Rożno-Parcele, Opoczki i Chrusty. Po tej części ruszył korowód dożynkowy.  Bochenki chleba i płody rolne z tegorocznych zbiorów przekazały na ręce wójta i przewodniczącego rady gminy delegacje 26 sołectw gminy. W drugiej części dożynkowego święta na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne działające w gminie:  „To i Owo” z Wołuszewa,  Koło Emerytów i Rencistów ze Służewa, mażoretki, duet Trema 3,  Maja Studio Fitenss. Grupa pań z Rożna-Parcele przedstawiła…”Jezioro Łabędzie” Czajkowskiego. Dla przybyłych na święto plonów przygotowano wiele atrakcji. Dzieci mogły skorzystać z wielu zabaw, na stoisku straży gminnej rozdawano materiały na temat bezpieczeństwa ruchu, czynne były liczne stoiska, m.in. Powiatowego Urzędu Pracy, spółki komunalnej Ekoskład, lokalnych firm.  
Odbył się konkurs wypieków, przygotowanych przez członkinie organizacji kobiecych, można było własnoręcznie wybić sobie okolicznościowy pieniądz. Na telebimie zaprezentowano film promujący gminę. Dożynki zakończyła zabawa.
Tekst i fot. St.B.
ZDJĘCIA W GALERII (album Aleksandrów Kuj......)

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video