Aleksandrowski festiwal wielu narodów
Już po raz siódmy w Aleksandrowie Kujawskim odbył się Międzynarodowy Festiwal „Dwóch Cesarzy”. Podobnie jak w minionych latach festiwalowi towarzyszyły inne imprezy.
Aleksandrowski festiwal wielu narodów
Już po raz siódmy w Aleksandrowie Kujawskim odbył się Międzynarodowy Festiwal „Dwóch Cesarzy”. Podobnie jak w minionych latach festiwalowi towarzyszyły inne imprezy.
W aleksandrowskiej Izbie Historycznej otwarta została wystawa fotograficzna: „Pogranicze? Poszukiwanie śladów w regionie Torunia”. Jest ona elementem programu Trialog. Projekt powstał przy współpracy naukowej: Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Rosyjskiego Uniwersytetu Państwowego im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie. O szczegółach tego niecodziennego projektu mówiła Anna Zglińska z UMK w Toruniu.
Wystawa prezentuje ślady po granicach administracyjnych, przyrodniczych, kulturowych i architektonicznych trzech narodów: polskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Centralnym punktem wystawy jest region toruński, który przed I wojną światową był obszarem granicznym między Prusami i Rosją, a po wojnie znalazł się w centrum Polski. Wystawa prezentuje granice i ślady po nich. Autorami zdjęć są osoby, które pierwszy raz patrzyły na okolicę. Wystawę można oglądać do września, warto się z nią zapoznać.
Wydarzeniem kulturalnym w ramach Festiwalu był „Koncert Muzyka Starego Wiednia”, który odbył się tego samego dnia w Miejskim Centrum Kultury. Była to gala operowo-operetkowa, w której zaprezentowali się nauczyciele Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Camerata Vladislavia w Aleksandrowie Kujawskim, która od września zacznie swą działalność. Można więc było sprawdzić umiejętności nauczycieli przyszłych uczniów szkoły.
Uroczyste otwarcie tegorocznego aleksandrowskiego festiwalu odbyło się 23 sierpnia (piątek) w Kościele Parafialnym pw. Przemienia Pańskiego.
Kilkudniowe spotkanie artystów-muzyków oficjalnie otworzył burmistrz Andrzej Cieśla, który odniósł się także do głosów o kontrowersyjnej do dziś nazwy Festiwalu. Koncert inauguracyjny wykonał Kwartet Smyczkowy DELOS (Nadia Monczak – I skrzypce, Andrzej Hop – II skrzypce, Kamil Babka – altówka, Beata Kołodziej – wiolonczela) oraz Robert Horna, grający na gitarze. Wykonali oni utwory Vivaldiego, Torelliego, Boccheriniego. Przerywnikami do koncertu były recytacje wierszy Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego i Edwarda Stachury, które wykonała znana polska aktorka Marzena Trybała.
W sobotę odbył się Koncert Familijny. Opowieści z Paryża, gdzie wystąpił Steven Massicotte na fortepianie oraz Duo fortepianowe La Valse 89: Anna Has-Niewiedział oraz Piotr Niewiedział. Impreza odbywała się Auli Kolegium Kujawskiego XX Salezjanów.
Czterodniowe spotkanie z muzyką poważną zakończy w niedzielę wieczorny koncert Gala Verdiego z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych. Wystąpili: Johanna Krumin, Łukasz Gaj i Zespół Instrumentalny.
W niedzielę, w ramach imprez towarzyszących festiwalowi, odbędzie się Rowerowy Rajd Graniczny. Na trasie Aleksandrów Kujawski – Otłoczyn – Nowy Ciechocinek uczestnicy mieli okazję poznania starych fortyfikacji, miejsce młyna, którego właściciel przesunął granicę prusko-rosyjską, dawnego przejścia granicznego, żeremie bobrów.