Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Ukraina dziękuje

Spotkanie z konsulem generalnego Ukrainy  w Gdańsku  Mironem Dmitrowiczem Jankiewem

Ukraina dziękuje
Na nadzwyczajnej uroczystej sesji spotkali się radni Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego. Powodem było spotkanie z konsulem generalnego Ukrainy  w Gdańsku  Mironem Dmitrowiczem Jankiewem, który przyjechał, aby podziękować tym, którzy przed 20 laty przyczynili się do odrestaurowania cmentarza żołnierzy ukraińskich, gdzie od tego czasu regularnie odbywają się spotkania ekumeniczne.
Zebranych powitała Urszula Paprocka, przewodnicząca Rady Miejskiej po czym głos zabrał burmistrz Andrzej Cieśla, który nawiązując do odbywających się co roku pod kurhanem kozackim uroczystości ekumenicznych przypomniał historię ukraińskiego cmentarza oraz okoliczności odnowienia tej nekropoli.  Miało to miejsce 20 lat temu, a odbudowa była możliwa dzięki inicjatywie dr Emiliana Wiszki z Torunia oraz wsparciu licznej grupie ludzi dobrej woli.
Cmentarz żołnierzy ukraińskich internowanych po zakończeniu I wojny światowej został poświęcony w 1921 roku. Wcześniej w tym miejscu  przy dzisiejszej ulicy Narutowicza chowano zmarłych, ale miejsce nie było ogrodzone. Wzniesiono kurhan, postawiono krzyż zaporoski. Kozacka mogiła stała się w latach międzywojennych swoistym Grobem Nieznanego Żołnierza. Po 1945 roku nekropolia została zapomniana i zaniedbana. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych z inicjatywy dr Emiliana Wiszki z Torunia, Sławomira Mąkowskiego – ówczesnego komendanta powiatowego policji, burmistrza Zdzisława Nasińskiego i jego zastępcy, a późniejszej burmistrza Stanisława Krysińskiego, przewodniczącego rady Zbigniewa Znamierowskiego , przy wsparciu Związku Ukraińców w Polsce nekropolia został odrestaurowana i 12 czerwca 1993 roku odbyło się jej poświęcenie, z udziałem duchownych kilku wyznań. Od tego czasu  w każdą pierwsza sobotę czerwca odbywa się pod kozackim kurhanem msza ekumeniczna, w której uczestniczy   liczna grupa wiernych prawosławnych, gości z Ukrainy i różnych stron Polski, mieszkańców miasta.
Warto podkreślić, że nekropolią od 20 lat opiekuje się firma BIN, która też szczególnie serdecznie gości u siebie uczestników spotkania.  
Konsul generalny Ukrainy Miron Dmitrowicz Jankiew podziękował za opiekę nad nekropolią. Podkreślił, że  podobne istnieją w wielu miejscach w Polsce, ale w Aleksandrowie Kujawskim  jest ona szczególnym miejscem pamięci.  Zatroszczono się o nie jeszcze przed oficjalnym podpisaniem polsko-ukraińskiej umowy państwowej dotyczącej ochrony takich  miejsc w obu krajach.
Podczas sesji konsul wręczył  specjalne dyplomy przyznane przez ambasadora Ukrainy w Polsce. Wśród uhonorowanych zaleźli się: ks. płk Mikołaj Hajduczenia,  burmistrz Andrzej Cieśla i byli burmistrzowie: Zdzisław Nasiński, Stanisław Krysiński, Henryk Hałas, Michał Włoszek; właściciele  firmy BIN:  Zygmunt, Jan i Paweł Krzemińscy oraz  pośmiertnie Stanisława Kaszubski,  Sławomir Mąkowski, Jerzy Erwiński,  dr Emilian Wiszka.
Okolicznościowymi medalami kozactwa zaporoskiego udekorowani zostali:  Urszula Paprocka, Stefan Aleksiuk, Henryk Hałas,  Andrzej   Malinowski,  w imieniu policji komendant powiatowy mł. insp. Dariusz Borowiec.
Po sesji konsul spotkał się z kierownictwem Gradosu oraz gościł w BIN. W obu firmach mówiono o sprawach biznesowych. Konsul duże nadzieje na  rozszerzenie działań  gospodarczych wiąże z planowany  podpisanie m jesienią br. umowy stowarzyszeniowej, która doprowadzi do otwarcia nowego rozdziału  miedzy oboma narodami. Konsul zadeklarował pomoc w nawiązywaniu współpracy gospodarczej z firmami ukraińskimi.

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video