Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Renowacja drogi różańcowej

W Sanktuarium Maryjnym w Ostrowąsie, w skład którego wchodzi kościół pw. Narodzenia NMP oraz plac położony obok kościoła, na którym umieszczono 20 figur symbolizujących stacje modlitwy różańcowej trwają prace renowacyjne.

W Sanktuarium Maryjnym w Ostrowąsie, w skład którego wchodzi kościół pw. Narodzenia NMP oraz plac położony obok kościoła, na którym umieszczono 20 figur symbolizujących stacje modlitwy różańcowej trwają prace renowacyjne.
 Sanktuarium w Ostrowąsie odwiedziliśmy pod koniec września.  Przy kościele ustawione są rusztowania, remontowany jest dach i elewacja kościoła. Oblicze zmienia także otoczenie sanktuarium.
Na usytuowanym w pobliżu kościoła placu, większość, z dwudziestu figur znajdujących się na nim została już odnowiona.  Wysokość każdej z figur dochodzi do dwóch, a nawet dwóch i pół metra.  W centrum placu znajduje się kolumna, na szczycie której ustawiona jest figura Matki Bożej z różańcem w ręku. Wokół kolumny posadzono roślinność, a drogę wyłożono polbrukiem.  I jeszcze jeden godzien uwagi pomnik znajduje się na placu, który bliski jest serom Polaków – to pomnik Ojca świętego Jana Pawła II.
Figury, które są stacjami modlitwy różańcowej wymagały pilnej renowacji. Ich stan z roku na rok pogarszał się i gdyby nie przystąpiono do prac konserwatorskich mogłyby ulec całkowitemu zniszczeniu.
Przypomnijmy, że pomysłodawcą budowy placu w Ostrowąsie był kustosz sanktuarium ks. kanonik Jan Matusiak, proboszcz parafii w latach 1978-2006.  Rozpoczęto ją w 1992 r., a prace zakończono w 2006 r. W tym samym roku, w 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej „Pani Kujaw” w Ostrowąsie 26 sierpnia 2006 r. plac i figury poświęcono.

 - Otaczam opieką zarówno parafian, jak również pielgrzymów przybywających przed oblicze Matki Bożej- napisał na portalu internetowym parafii ks. dr Janusz Drewniak proboszcz i kustosz Sanktuarium w Ostrowąsie. - Maryja powinna być godnie uczczona, a oczy pielgrzymów powinien cieszyć widok pięknego sanktuarium.

 Przed uroczystościami odpustowymi ku czci Narodzenia NMP na placu różańcowym pojawiła się także nowa roślinność. W miejsce uschniętych drzewek Szkółka Roślin Ozdobnych Rafała Lewandowskiego w Ostrowąsie bezinteresownie posadziła dziesięciu tui.
 
Pątnicy, którzy przybywają do Matki Bożej, głównie w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września i w niedzielę następującą po tej uroczystości już mogli podziwiać nowy blask figur odbity we wrześniowym słońcu.  
Pielgrzymki do Sanktuarium w Ostrowąsie odbywają się również poza głównymi uroczystościami, zwłaszcza w okresie letnim spotkać tu można wiele wycieczek autokarowych przyjeżdżających na spotkanie z Maryją.

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy ten ruch pątniczy do Ostrowąsa się rozpoczął, gdyż nie zachowała się żadna pisemna dokumentacja dotycząca pielgrzymowania. Sądzi się, że jego rozwój nastąpił po wybudowaniu w 1631 roku kościoła parafialnego, a szczególnie w latach 1772 i 1778, kiedy kościół w Ostrowąsie miał przyznane przywileje na odpusty odprawiane przy głównym ołtarzu, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przypomnijmy, że obraz ten 24 sierpnia 1986 roku został koronowany przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa papieskimi koronami. Dzisiaj jedynym świadectwem dawnych pielgrzymek są wota ofiarowane przez pątników, których modlitwy zostały wysłuchane. W 1819 roku część z nich zdeponowano w Kapitularzu Włocławskim. Natomiast te, które pozostały w kościele w Ostrowąsie zostały zagrabione lub zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. W kronikach podano, że już w 1724 i 1766 roku obraz Matki Bożej był otoczony cennymi darami.

 Zdjęcia w galerii

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video