Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Morawiecki w Sejmie został nazwany "zdrajcą interesu narodowego".

Wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w programie obrad Sejmu  nie było  ale szef rządu wygłosił expose na temat weta rządu do budżetu unijnego na lata 2021 – 2027 i jego powiazania z regułą praworządności. 

Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji odnoszących się do funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Do przyjęcia budżetu i planu odbudowy konieczna jest  jednomyślność. W ramach wsparcia dla gospodarki Polska miała otrzymać 23 mld euro. 

 

- Unia Europejska to są wartości. Unia Europejska to jest wartość taka, jak równość wszystkich państw wobec prawa, to są wartości przestrzegania traktatów, a nie tworzenia rozporządzeń, które de facto obchodzą traktaty – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

- Jeżeli nasi partnerzy nie zrozumieją, że nie zgadzamy się na nierówne traktowanie państw, na "kij w ręku", który zawsze będzie wykorzystany przeciwko nam, tylko dlatego, że komuś nie podoba się nasza władza, to rzeczywiście użyjemy weta –  mówił  Morawiecki. 

Weto do budżetu będzie szkodliwe dla Polski i może być wstępem do wyjścia Polski z Unii zauważa nie tylko opozycja, ale niezależni fachowcy od spraw międzynarodowych. 

Lider PO Borys Budka nazwał premiera Mateusza Morawieckiego "zdrajcą interesu narodowego". "Dzisiaj każdy, kto grozi wetem w stosunku do dobrego budżetu dla Polski, zdradza polski interes narodowy – mówił Budka w Sejmie. Zaapelował też do premiera, by przyjął unijny budżet i podał się do dymisji.

Z UE dostaliśmy miliardy euro 

W maju tego roku minęło 16 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Od początku członkostwa Polska otrzymała z UE 188,8 miliarda euro, z tego około 121,5 miliarda euro stanowiły finanse z Polityki Spójności. Transfery ze Wspólnej Polityki Rolnej wyniosły 61,2 miliarda euro, z Instrumentu "Łącząc Europę" - 1,6 miliarda euro oraz 215 milionów euro z Funduszy Migracyjnych. Pozostałe transfery to prawie 869 milionów euro.

 

W czasie pandemii, w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 na przeciwdziałanie epidemii COVID-19 przeznaczono 1,4 mld euro - czytamy na stronie ministerstwa. Marszałkowie pieniądze unijne zainwestowali między innymi w  ochronę zdrowia, dopłaty do wynagrodzeń pracowników  i zdalną edukację. Województwa z funduszy RPO uruchomiły również wsparcie w zakresie finansowania kapitału obrotowego dla mikro i małych przedsiębiorstw.

 

 

Fot. Facebook. Sejm Rzeczypospolitej Polski

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video