Opublikowany raport Komisji Weneckiej jest krytyczny. Parlament Europejski wskazuje na ryzyko naruszania wartości unijnych

Komisja Wenecka opublikowała 14. stronicową opinię o ustawie dyscyplinującej sędziów autorstwa PiS. Raport jest krytyczny.
Ustawa dyscyplinująca sędziów została uchwalona przez Sejm przed świętami Bożego Narodzenia. Zwiększa ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i zmienia zasady wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Teraz ustawa jest w Senacie, a głosowanie nad nią zaplanowano na piątek.
Komisja Wenecka w konkluzjach rekomenduje m.in. powrót do wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sędziów, a nie przez parlament, a również rewizję i ograniczenie uprawnień dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Mówi też o konieczności powrotu do poprzedniego modelu wyboru pierwszego prezesa SN.
Przypomnijmy, że przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjechali do Warszawy 9 stycznia na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Przedstawiciele rządu odmówili spotkania z Komisją, argumentując, że ta wizyta ma charakter prywatny.
Ponadto Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech stwierdzając, że sytuacja w obu państwach się pogarsza. Zaapelował do Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.