Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Po 40 dniach protestu niepełnosprawni opuścili Sejm, teraz będą sprawdzać obietnice rządu

Protest w Sejmie  osób niepełnosprawnych i ich opiekunów trwał 40 dni. Został zawieszony  27 maja, zawieszony, a nie zakończony, bo protestujący  nadal będą walczyć o godne życie.

W niedzielę 27 maja,  po 40 dniach protestu osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie podjęli decyzję o zawieszeniu protestu i opuszczeniu budynku Sejmu. Jak podkreśliła  w TVN24 liderka  protestu Iwona Hartwich – „to jest nasza suwerenna decyzja, tutaj nikt nie będzie robił przyjemności ani pani minister (Elżbiecie) Rafalskiej, ani pani (Joannie) Kopcińskiej”. Zaznaczyła, że zawieszenie protestu nie oznacza jego zakończenia.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Tych 500 zł nie otrzymali.

„ Protest ten sprawił, że problem niewystarczającego wsparcia osób z niepełnosprawnościami stał się wreszcie jednym z priorytetów rządu – mówi  dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami prowadzenia niezależnego życia jest już nie tylko wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnościami i ich najbliższych, ale dla każdego z nas.
To dzięki osobom protestującym w Sejmie niepełnosprawność zyskała twarz konkretnych osób, które na co dzień pozbawione są elementarnego wsparcia. Dzięki nim społeczeństwo zrozumiało wiele z problemów, z którymi na co dzień zmagają się rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Znosząc niekiedy niezwykle uciążliwe ograniczenia związane z przebywaniem w budynku Sejmu czy trudną do uzasadnienia interwencję funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, protestujący udowodnili, że osoby z niepełnosprawnościami nie są „niezdolne”, nie są „niesamodzielne” – osoby z niepełnosprawnościami są sprawcze, zdeterminowane, świadome swoich praw oraz godności.”


Teraz protestujący będą sprawdzać jak realizowane są zapisy  ustawy, którą nazywają   "wydmuszką".  Chodzi o bezpłatne świadczenia rehabilitacyjne, bez kolejki.

Natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich nadal będzie zabiegał o nowy system orzekania o niepełnosprawności, deinstytucjonalizację, edukację włączającą, wsparcie osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym, zawodowym, w zakresie ochrony zdrowia oraz mieszkalnictwa.



 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video