Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Po zakupy na stację benzynową. Prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele. Jest ona złym rozwiązaniem ze względu na jej liczne, niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, konsumentów oraz ze względu na wady legislacyjne  - to opinia Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Przepisy zakazujące handlu w niedzielę wchodzą w życie od 1 marca br.  Sklepy zostaną zamknięte: 11 i 18 marca; 1, 8, 15 i 22 kwietnia; 13 i 20 maja; 10 i 17 czerwca; 8, 15 i 22 lipca; 12 i 19 sierpnia; 9, 16 i 23 września; 14 i 21 października; 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.

- Uważamy, że przyjęta ustawa – jakkolwiek mogąca wprowadzić istotne z punktu widzenia społecznego zmiany – zawiera szereg przepisów uniemożliwiających jej stosowanie. Ustawę cechuje tak wysoki stopień niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności o charakterze legislacyjnym i merytorycznym, że zarówno wdrożenie zaproponowanych w niej rozwiązań, jak i ich praktyczne wyegzekwowanie, może wiązać się z szeregiem problemów, a w niektórych przypadkach, okazać się nawet niemożliwe do realizacji, a w konsekwencji powodować szereg negatywnych skutków prawnych zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów – napisał  Radosław Knap, Dyrektor Generalny  Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy stacji benzynowych, więc te chcą znacznie poszerzyć ofertę sprzedaży. Swoją szansę na zrobienie dobrego biznesu dostrzegł Orlen, który zamierza przejąć klientów sieci handlowych.  PKN ORLEN, prowadzi blisko 1300 sklepów na stacjach w całej Polsce, konsekwentnie rozwijając ofertę spożywczą. Klienci mogą zaspokoić jak najwięcej swoich potrzeb przy okazji tankowania auta. Już niedługo będą mogli  kupić także sprzęt RTV i AGD, obuwie, kosmetyki, biżuterię farmaceutyki. Poszerzona zostanie oferta produktów spożywczych, można będzie nabyć  wędliny i mięso.

Natomiast handlowcy dużych sieci już liczą ewentualne straty i próbują wykorzystać luki w dziurawych przepisach, a pomysłów nie brakuje. W „Biedronce” wprowadzone mają być dłuższe godziny pracy i nocne zmiany pracownicze, bowiem zakaz dotyczy handlu, a nie pracy.  Sklepy tej sieci, jak poinformowała  Wirtualna Polska będą otwarte dłużej w piątki i soboty -  aż do  godziny 22.
Podobne rozwiązania rozważają inne sieci handlowe.

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video